Jak na slaďování osobního a pracovního života

Tzv. work-life balance je ryze individuální proces odvíjející se od potřeb a preferencí každého člověka. Nevíte-li si rady s rovnováhou mezi svým osobním a pracovním životem, a to zejména jako rodič, můžete se zorientovat s pomocí kariérového poradce a nebo několika užitečných informačních zdrojů.

 

Pro rodiče

Mezi nejčastější období, ve kterých dochází k upozaďování kariéry, patří rodičovství resp. péče o blízkou osobu. Mluví-li se v tomto smyslu o slaďování, většina aktivit směřuje na ženy - matky. Vyplývá to především ze stále stereotypního vnímání a realizování mužské a ženské role ve společnosti, které můžeme krátce shrnout do slov muž - živitel rodiny, žena - pečovatelka o děti a domácnost. Co ale dělat v případě, že se rodič chce realizovat zároveň jak v roli domácí, tak profesní?

Jak se vypořádat se svou osobní situací vám může pomoci individuální konzultace s kariérovým poradcem. Pod jeho vedením lze nalézt klíčové role, které chce člověk ve svém životě zastávat, určit si priority a najít rovnováhu mezi všemi nároky, které jsou na vás kladeny. Důležitým tématem je také time-management v každodenním zvládání povinností ve všech sférách.

Objektivně pak ve vztahu rodina-zaměstnání existuje několik nástrojů slaďování, mezi které patří zejména flexibilní formy pracovních úvazků, jako jsou zkrácené nebo sdílené úvazky, práce z domova, práce na dálku, flexibilní pracovní doba nebo stlačený pracovní týden. Zřejmou pomoc představuje také zajištění péče o děti v podobě dětské skupiny nebo firemní školky. Více o tomto tématu si můžete přečíst na portálu MPSV nebo na webu projektu Budujeme firemní školky v JMK.

Zajímavý pohled nejen na problematiku flexibilních forem práce nabízí jeden ze čtyř dílů videoseriálu Gender studies pomáhající ženám s návratem na pracovní trh po rodičovské dovolené.

 

TIP: Přečtěte si několik užitečných tipů a rad, jak najít práci po mateřské/rodičovské dovolené.

 

Témata slaďování soukromého a pracovního života sdružuje facebooková skupina Family and job. Portál s přímými nabídkami různých forem práce pro ženy pak nabízí projekt Práce ženy.

Jak uvádí příručka společnosti pro zdravé rodičovství APERIO Nebojujte se zákony a slaďte práci s rodinou jde o to, v omezeném čase a s omezenými zdroji zvládnout zhruba dvakrát tolik, kolik jste stihli před tím, než jste měli děti, a ještě si ušetřit čas pro sebe, partnera a přátele. Mimo jiné v dokumentu ale najdete také přehledné řešení situací, které s sebou rodičovství vůbec přináší – zaměstnávání těhotných žen a rodičů, vyřizování dávek státní sociální podpory, daňové úlevy pro rodiny s dětmi, rodičovství v souvislosti s podnikáním apod.

 

Pro zaměstnavatele

Při pohledu z druhé strany je pro zaměstnavatele slaďování cestou, jak udržet kvalitní pracovníky, popř. je motivovat a zefektivnit náklady na lidské zdroje ve firmě nebo organizaci. Více o výhodách pro firmy naleznete v zajímavém shrnutí portálu Práce na dálku.