Kolektivní vyjednávání z pohledu pracovního práva a vyjednávacích metod pro zaměstnavatele
Jak zvládnout kolektivní vyjednávání ze strany zaměstnavatelů
Jak zvládnout komunikaci s odborovou organizací – zaměstnavatele a odborová organizace
Zhodnocení kolektivního vyjednávání – kolektivních smluv v roce 2019 s výhledem do roku 2020
Kolektivní vyjednávání
Vznik, historický vývoj kolektivního vyjednávání v ČR a zahraničí. Procesní pravidla kolektivního vyjednávání. Strategie a taktika kolektivního vyjednávání (příprava, otázky – naslouchání, zapojení třetí strany, pojmenování problémů, pravidla postupného ústupu, nic nedávat zadarmo, kontrola emocí, prostředí, pauza, projev – mluvit k věci, nezbytné mlčení). Právní předpisy upravující kolektivní vyjednávání v České republice (zákoník práce a jednotlivá jeho ustanovení související s kolektivním vyjednáváním, zákon o kolektivním vyjednávání). Postavení kolektivních smluv a jejich praktického obsahu srovnání roku 2019/2020, nejčastější chyby zaměstnavatelů při kolektivním vyjednávání.
Kolektivní smlouvy
Pojem a druhy kolektivních smluv (vyšší kolektivní smlouvy – pravidla, rozšiřování na další podnikatele, podnikové kolektivní smlouvy, jeden zaměstnavatel a více kolektivních smluv). Účastníci kolektivních smluv (odborové profesní svazy, podnikové odborové organizace, regionální odborové organizace, zaměstnavatelské svazy, podnikatelé). Obsah kolektivních smluv (zákonný obsah kolektivní smlouvy, smluvní ujednání v kolektivních smlouvách, co lze sjednat pouze v kolektivní smlouvě). Uzavírání kolektivních smluv, jejich forma, platnost, závaznost a účinnost. Uložení kolektivních smluv a seznámení s jejich obsahem. Formy pracovního boje (stávka a výluka). Spory vzniklé z kolektivního vyjednávání, role zprostředkovatele a rozhodce při uzavírání kolektivních smluv.
Zaměstnavatel a odborová organizace – podrobný rozbor jednotlivých ustanovení zákoníku práce s tím souvisejících
Postavení odborové organizace u zaměstnavatele. Rozhodovací právo odborů. Problematika práva na informace a projednání ve vztahu k odborové organizaci. Skončení pracovního poměru a práva odborů. Uvolňování odborových funkcionářů a případná refundace.
Působení rad zaměstnanců u zaměstnavatelů
Pojmové vymezení zaměstnaneckých rad. Praktické informace s tím související/srovnání s činností odborů u zaměstnavatele.
Zaměstnavatel a odbory – jak na to z pohledu zaměstnavatele