Popis kurzu: Seminář bude zaměřen především na vysvětlení změn, které nastaly nebo v dohledné době nastanou v oblasti pracovního práva, především pak s ohledem na připravovanou novelu zákoníku práce s účinností od 1. 7. 2020 a od 1. 1. 2021. Vedle toho budou rozebrány nejčastější a výkladově sporné problémy, které řeší zejména personalisté nebo mzdoví účetní v praxi.
Tématická náplň:
● ZMĚNY PŘIJATÉ A JAK S NIMI PRACOVAT - e-neschopenka z pracovněprávního hlediska; prokazování nemoci zaměstnancem; vliv nemoci na další pracovněprávní instituty (zkušební doba, zákaz výpovědi, dovolená apod.). Změny v oblasti odměňování, zaměstnanosti, aj.
● NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE – co se má změnit a jak, první informace o navrhovaných změnách (výpověď při přechodu práv a povinností; pružné rozvržení pracovní doby; „dovolená na hodiny“ a s tím související důležité změny jako dovolená ve svátek nebo převod dovolené do dalšího roku; vydávání POZ; sdílené pracovní místo; doručování písemností; kdy jde o přechod práv a povinností, atd.). Dílčí samostatné návrhy na změnu zákoníku práce (např. 5. týden dovolené).
● DALŠÍ VYBRANÉ PROBLÉMY – doba určitá a zástupy; hodnocení intenzity porušení „pracovní kázně“ a její možné důsledky; rozvržení pracovní doby a pracovní režim, uplatňování pružné pracovní doby; specifické případy čerpání dovolené; překážky v práci z pohledu zaměstnance a zaměstnavatele, práva, povinnosti a možnosti; „bolístky“ pracovnělékařských služeb, atd.
● Nová výkladová stanoviska AKV (např. pružné rozvržení pracovní doby a překážky v práci, maximální rozsah práce na základě DPČ, apod.) a aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu v pracovněprávních věcech (např. více druhů práce a dlouhodobé pozbytí zdravotní způsobilosti k práci, okamžité zrušení pro zadržování služebního vozidla zaměstnancem, atd.).
● Dotazy a diskuse.