Pořadatel kurzu:
Persefona, z. s.
Podkategorie:
Sociální péče
» Práce s klientem
Anotace:
Seminář je koncipován tak, aby poskytl komplexní znalost o problematice domácího násilí (dále jen DN) pracovníkům pomáhajících profesí (sociální
prevence, péče, poradenství i zaměstnancům úřadů).
Účastníci kurzu budou seznámení s problematikou DN, jejím vymezením, stereotypy a statistickým výskytem násilného jednání v intimních vztazích. Pozornost bude věnována také psychologii oběti i pachatele a práce s oběma cílovými skupinami. Účastníky kurzu se seznámí s právním rámcem pomoci oběti a trestnými činy, ke kterým v souvislosti s DN dochází. Bude jim poskytnuta základní orientaci v povinnostech v řešení případů DN z hlediska občana ČR i zaměstnance zařízení, služby či instituce, a to bez ohledu na to, zda poskytují služby terénní, pobytové či ambulantní. Účastníci se seznámí a nacvičí si základy komunikace s osobami ohroženými DN, s traumatizovanými klienty a specifiky přístupu k osobám s posttraumatickou stresovou poruchou a osobami v krizi. Poukázáno bude také na syndrom vyhoření u pracovníků při řešení DN.
Výklad je podáván interaktivní formou doplněnou o nácvik modelových situací a rolové hry.
Nabyté znalosti a dovednosti:
Kurz si klade za cíl vybudovat u jeho absolventů schopnost identifikovat oběť DN (seznámí účastníky s psychologií a chováním oběti DN, symptomy DN, psychologií pachatele DN). Absolventi kurzu získají základní kompetence potřebné pro komplexní ošetření případů DN: seznámení se základy komunikace s osobami ohroženými DN (specifiky obětí dospělých i seniorského věku) a práce s osobami s posttraumatickou stresovou poruchou; seznámí se se základy práce s obětí DN skrze nácvik, sestavení bezpečnostního plánu a odhad nebezpečnosti pachatele; absolventi budou obeznámeni i s právním rámcem pomoci oběti.