Zápisník kariérových poradců - díl pátý

Petra je absolventka vysoké školy, praxi má převážně v manuálních profesích a ráda by získala práci na administrativní či asistentské pozici. Adam pracuje v zákaznickém centru, ale se svým zaměstnáním není spokojen. Monika je absolventka vysoké školy humanitního zaměření a už rok nemůže najít zaměstnání v oboru.

            Všichni tři se obrátili na CVV a společně s kariérovými poradci hledali způsoby, jak se svou situací naložit, aby se vydali vstříc lepšímu uplatnění na trhu práce. Kromě osobních konzultací měli možnost zúčastnit se cvičného výběrového řízení, tzn. absolvovat pohovor s profesionálními personalisty a získat od nich zpětnou vazbu na sebeprezentaci. To není totiž u výběrových řízení příliš obvyklé. Lidé ucházející se o zaměstnání sice absolvují třeba i desítky pohovorů, v případě vybrání jiného kandidáta však většinou nemají šanci zjistit, proč personalisté dali přednost jinému uchazeči.

            „Zúčastnila jsem se cvičného výběrového řízení a hlavně získala zpětnou vazbu. Na základě doporučení jsem upravila svůj životopis a motivační dopis,“ shrnula možnost lépe se připravit na budoucí pohovory Monika. „Zkušební přijímací pohovor se na začátku nezdál vůbec snadný. Ovšem s postupným vylepšováním mých znalostí a dovedností pod vedením jednotlivých spolupracovníků CVV, od kterých se mi dostalo opravdu užitečných rad, jsem nakonec tento test zdárně absolvoval a odnesl si mnoho užitečných rad a podnětů. Většinu z nich mohu snadno aplikovat v dalším směřování mé kariéry,“ dodal Adam.

            Jak vlastně na potenciálního zaměstnavatele zapůsobila popř. jak do budoucna korigovat svou prezentaci, aby byla úspěšná, si vyzkoušela i Petra. „Očekávala jsem posouzení mého chování a vyjadřovacích schopností během pracovního pohovoru. Mohla jsem si tak uvědomit chyby, které dělám v komunikaci s lidmi. Získala jsem cennou zpětnou vazbu, kterou často od personalistů nedostávám. A protože byl pohovor nahráván, mohu si ho znovu prohlédnout,“ řekla.

            Nejen z hodnocení Moniky, Adama a Petry vyplývá, že výběrové řízení nanečisto je projekt, který může lidem dopomoci ke zhodnocení vlastních schopností a uspíšit nalezení nové práce. Shodli se na tom všichni, kteří před personalisty a kariérové poradce předstoupili a výrazně tak zvýšili své šance uspět na pracovním trhu.