ČT: Centrum radí se změnou kariéry

Lidí bez práce na jihu Moravy ubylo. V červnu úřady práce evidovaly zhruba o 1 500 nezaměstnaných míň než v květnu. Pomáhají jak sezónní brigády, tak oživování české ekonomiky. V posledním půl roce navíc přibylo lidí, kteří se rozhodli pro změnu kariéry a vyměnili zaměstnavatele.

48 let do stále stejných dveří. Za tu dobu Josef Ševčík změnil jen barvu uniformy, původně nosil šedou. K brněnskému dopravnímu podniku nastoupil hned po vyučení. Stará se o to, aby tramvajím a trolejbusům na cestě nedošla energie. Po této chodbě, nachodil už desítky kilometrů.

Josef ŠEVČÍK, elektro dispečer: "Pokud je rozmanitá práce, a navíc, když to člověka baví, tak není důvod měnit zaměstnání."

Josef Ševčík je největší z firemních stálic. To Zuzana Klementová z Brna je spíš pracovní cestovatelkou. Jako novinářka se trápila, své kroky proto po 2 letech namířila jiným směrem.

Zuzana KLEMENTOVÁ, zaměstnankyně: "Já jsem tomu přestávala věřit, nebavily mě negativní zprávy, který jsem hodně často musela připravovat."

Změna kariéry během několika sezení. Centrum vzdělávání všem, poradenství zřízení Jihomoravským krajem má pomoct při hledání práce v popisu práce. Zuzanu Klementovou se tady snaží předělat na marketingovou manažerku, pomocí stáže a rekvalifikačního kurzu. A není to jediná klientka.

Hana ROZPRÝMOVÁ, vedoucí, Centrum vzdělávaní všem: "Obrátil se na nás nedávno mladý muž, který vystudoval umělecký směr, nedařilo se mu sehnat v tomto oboru práci a už nyní pracuje jako kominík a je spokojený."  On si sám přál, být kominíkem? "Ano, on už věděl, že ho tento obor láká. Zjistil si před tím, že se uplatní."

Za posledního půl roku změnilo jen na jihu Moravy práci v průměru 13 procent lidí. Nejčastěji jsou to mladí muži do 25 let, s rostoucím věkem pracovních cestovatelů ubývá. Josef Ševčík už ambici měnit zaměstnání nemá. Nálepku pracujícího důchodce by ze sebe ještě pár let rád neodlepoval. Dopravní podnik města Brna ho zatím vyhazovat nechce, naopak, přeje si být víc takových Ševčíků. Chybí mu hlavně zkušení klempíři nebo automechanici. Filip Zdražil, Česká televize, Brno.