Zápisník kariérových poradců - díl šestý

Alena (26 let) vystudovala inženýrský obor design nábytku na vysoké škole. Možnost uplatnění na trhu práce přímo v této oblasti však nebyla příliš velká. Vyplývalo to především z malého počtu přímých nabídek od zaměstnavatelů, se kterou se v té době už potýkali také její spolužáci. Vrhnout se do vlastního podnikání považovala Alena za příliš riskantní, osobně jí tato možnost nepřišla pro ni vhodná.  Vzhledem k tomu, že ale věkem ještě rok mohla využívat statut studenta, rozhodla se využít tuto dobu k rozšíření svých znalostí v příbuzném oboru a rozvinout také svou manuální zručnost. Vybrala si čalounictví, které zahrnuje i možnost umělecké realizace nábytku rozšiřující právě interiérový design.

Po absolvování jednoletého zkráceného studia, který tedy vhodně doplnil její původní zaměření, se přišla do Centra vzdělávání všem poradit o postupu při hledání zaměstnání. Na společné konzultaci jsme se zaměřily nejprve na vylepšení životopisu, aby v něm klientka uvedla všechny informace, které mají vztah k jejím praktickým dovednostem v oboru a zároveň, aby byl graficky zajímavý pro zaměstnavatele a vypovídal o její osobnosti. Alena velmi aktivně přistupuje k vyhledávání pracovních nabídek. Vzhledem k malému množství přímých nabídek ve specifickém oboru sama kontaktuje vytipované firmy – telefonicky i osobně. Konzultujeme společně konkrétní postupy, ve kterých ji podporuji. Tímto způsobem v určitém ohledu až překonává sama sebe. Momentálně očekává Alena informaci, zda bude přijata do firmy, kterou takto oslovila a již v ní absolvovala výběrové řízení.

Tím ale naše spolupráce nekončí. V rámci kariérového poradenství jsme totiž připraveni poskytovat podporu také lidem, kteří zaměstnání již nalezli, ale čeká je neméně náročná doba adaptace v novém prostředí. S Alenou se tak po vzájemné dohodě zaměříme ještě na oblast komunikace – jak při počátečním kontaktu se zaměstnavateli, tak například při prosazování svých nápadů v práci.

Kariérová poradkyně CVV Dana Sklenářová

 

Reflexe klientky

Po vysoké škole jsem chtěla využít období, kdy na sobě člověk ještě může pracovat, a zvýšit tak své vyhlídky na uplatnění. Zkrácené roční studium naplnilo moje očekávání, vyhovovalo mi praktické zaměření oboru. Dalo mi to skutečnou jistotu, že něco umím. Potřebovala jsem poté nasměrovat ke strategiím a postupu oslovování konkrétních zaměstnavatelů a začala spolupracovat s Centrem vzdělávání všem.

Konzultace s kariérovou poradkyní změnily můj přístup k tvorbě životopisu. Naučila jsem se, jak ho učinit více atraktivním pro konkrétní zaměstnavatele, jak zvýšit šance, že právě můj životopis personalistu zaujme. Jsem v jádru introvertní člověk a „umění se prodat“ mi vždy dělalo potíže. V současnosti se zaměřujeme na rozvinutí právě těchto schopností zejména v osobním kontaktu. Věřím, že spolupráce s CVV bude mít pozitivní dopad na mé pracovní uplatnění.

                                                                                                                                                                                            Alena