Zápisník kariérových poradců - díl sedmý

Davida (17) nikdy příliš nebavila škola, na té základní neměl dobrý prospěch a projevovalo se u něj záškoláctví. Přesto se dostal na střední odborné učiliště. To ale už v průběhu prvního ročníku nakonec přestal navštěvovat. V době, kdy se obrátil na Centrum vzdělávání všem, byl veden v evidenci úřadu práce a očekával, že si přes jeho nabídky brigád vydělá nějaké peníze. S Davidovým přístupem nebyla spokojena jeho matka, na jejíž popud nakonec souhlasil s konzultacemi. Při nich jsme se společně soustředili na uvědomění si reality. Hledali jsme, k čemu má David předpoklady a co by ho bavilo. Ukázalo se, že jde o velmi chytrého mladíka, který jen nemá pracovní návyky a představu o tom, co by chtěl v životě dělat. Baví ho počítače, moderní technologie, kreslení, má technické myšlení a je kreativní.

            Vzhledem k tomu, že prostřednictvím Centra vzdělávání všem může dojít ke zprostředkování kontaktu se vzdělavateli či potenciálními zaměstnavateli, naskytla se Davidovi konkrétní příležitost získat zkušenosti. Dohodl se, že bude pravidelně docházet do jedné technicko-strojírenské firmy. Děje se tak již několik týdnů a David se zde učí profesi, která jej začala bavit. Zařadí se také do projektu, díky němuž bude moci získat osvědčení a v budoucnu i případné zaměstnání u této firmy. Zaměstnavatel si jej velmi chválí za jeho bystrost, rychlé učení a také, jak říkají jeho školitelé za tzv. tah na branku. David si začal vytvářet potřebné pracovní návyky. V současnosti je navíc rozhodnutý nastoupit na strojní průmyslovku. I tak společně pokračujeme v konzultacích, pracujeme na upevňování Davidových pracovních návyků, schopnosti učit se a v neposlední řadě také na zlepšení osobního vztahu s matkou.

 

Kariérová poradkyně CVV Iveta Fárová

 

Reflexe klienta:

Brzy mi bude 18 let. Svou situaci a vzdělání jsem nechtěl moc řešit, představoval jsem si nějakou brigádu a hlavně klid. Ale díky konzultacím s kariérovou poradkyní se u mě dost změnilo. Uvědomil jsem si, že se základním vzděláním bych neměl velké šance získat práci, a tím pádem ani pořádnou budoucnost. Dostal jsem možnost, která se už nemusí opakovat. Našel jsem něco, co mě baví, a rozhodl se dodělat střední školu. A i kdybych se v budoucnu neživil tím, co se teď učím, a po škole se rozhodl jinak, bude to pro mě jak cenná zkušenost, tak i praxe do životopisu. 

 

David