Brněnský deník: Zařízení stáže? Pomůže nové centrum

Centrum vzniklo v areálu Střední školy stavebních řemesel v Bosonohách v Pražské ulici. Pro rady do něj mohou lidé chodit osobně, nebo mohou napsat e­mail, či použít telefon. "Centrum v první řadě nabízí individuální kariérní poradenství. Tyto konzultace mají pomoci těm, kteří nejsou spokojení nebo si nevědí rady s kariérou nebo životem obecně," vysvětlila ředitelka centra Beáta Holá.
Absolventům škol pomohou podle ní při hledání práce zkušenosti ze zahraničních stáží. "Stážemi, především těmi odbornými, se zabývá několik podpůrných programů. Lidé ale o podobných možnostech často nevědí a pokud ano, myslí si, že zařízení stáže je příliš složité. Jedním z úkolů centra je je propagovat, nabízet asistenci při jejich vyřízení, ale také pomáhat v navazování nových výměnných partnerství a programů," vysvětlila Holá.
Na internetové stránce www.vzdelavanivsem.cz vznikla databáze různých vzdělávacích kurzů v kraji. "Věříme, že tam nakonec bude minimálně polovina zas i tří tisíc akreditovaných nebo certifikovaných kurzů v kraji. Kromě toho budou v databázi i kurzy neakreditované. Všechny údaje ověřujeme a do budoucna chceme na stránky zařadit také hodnocení kvality od účastníků kurzů," dodala Holá. Komu se bude hledání v databázi zdát složité, pomůže mu specialista přímo v centru. Důležitou součástí práce centra bude také propojování škol a zaměstnavatelů v kraji. Díky jejich spolupráci mohou školy připravovat své studenty tak, jak potřebuje trh práce.
Jižní Morava je prvním regionem v České republice, který se podobným centrem může pochlubit. "Hledáme cesty, jak snížit nezaměstnanost, která je vyšší než celostátní průměr. Chceme, aby další rozvoj kraje stál především na vzdělanosti, vědě a inovacích," vysvětlil náměstek jihomoravského hejtmana Václav Božek.

Centrum vzdělávání všem nabízí kariérní poradenství, zprostředkování stáží a databázi celoživotního vzdělávání v kraji. Sídlí v areálu Střední školy stavebních řemesel Brno­ Bosonohy v Pražské ulici a jeho služby budou občanům zdarma dostupné on­line, po telefonu nebo e­mailu a osobně.

(Brněnský deník, 20. března 2013)