Zápisník kariérových poradců - díl osmý

Ve škole se setkáváme s tím, že naše výkony, schopnosti a dovednosti hodnotí učitelé. V zaměstnání posuzuje naši práci nadřízený. Často se tak jako kariérová poradkyně potýkám s otázkou, jak lidé vlastně poznají, že něco umí a hlavně že to umí dost? Stvrzením schopností a znalostí může být certifikát nebo diplom. Zda člověk obstojí v zátěžových situacích, zase ukáže tzv. křest ohněm. Měřítkem hodnotícím naše schopnosti mohou být i léta praxe nebo potvrzení od někoho, koho pokládáme za autoritu. Základem by ale měla být vlastní reflexe kompetencí a procesu učení. I ta je však dovedností, kterou je třeba pilovat.

Hledání a pojmenování silných stránek a dovedností je jedním ze základních témat konzultací s lidmi, kteří se přišli poradit ohledně svého profesního uplatnění. Umět říct, v čem jsou dobří, co dovedou, a doložit to konkrétními příklady je velké plus u přijímacího pohovoru.  Nebývám při tom detektivem pátrajícím po silných stránkách, ani arbitrem rozhodujícím o tom, co je dobré a co podprůměrné. Spíše se snažím hledat způsoby, jak klientovi pomoct, aby si na tuto otázku uměl odpovědět. A ono to jde. Absolventka bez praxe umí dát do latě 50 dětí a má základní zdravotnický kurz, protože každé léto tráví tři týdny jako vedoucí na táboře. Muž v nejlepších letech utíká od počítače v práci do vlastní kuchyně, protože se zase dneska sejdou všichni sousedi na jeho vyhlášenou svíčkovou. Po cestě ze školky s dítětem byla zase mladá maminka svědkem dopravní nehody a jako jediná z přihlížejícího davu byla schopna zorganizovat pomoc a zaangažovat ostatní.

Lidé, které potkávám, jsou většinou velmi schopní lidé se spoustou zajímavých dovedností a zkušeností. Co na tom, že jim je vždy neosvědčuje diplom, certifikát nebo roky praxe. Důležité je o nich vědět a naučit se je v pravou chvíli prodat. Poté i častá obava „Mám na to?“ zejména u lidí, kteří se chtějí uplatnit v novém oboru, vstupují na pracovní trh poprvé nebo se na něj vrací po rodičovské dovolené, nebývá zas takovým strašákem.

Kariérová poradkyně CVV Martina Neumannová