Jak najít práci bez praxe: otázky a odpovědi pro absolventy

„Skončily mi poslední prázdniny, do školní lavice se už ale nevracím. Je načase začít si hledat práci. Jsem ale čerstvý absolvent, co teď?“ Ano, v září absolventi škol ve větší míře plní úřady práce. Aby byla vaše doba strávená v evidenci uchazečů o zaměstnání co nejkratší, máme odpovědi na nejčastější otázky, které vás po škole mohou v souvislosti s hledáním práce pro absolventy napadat:

Jak můžu jako absolvent najít práci?

V první řadě potřebujete znát sami sebe, vědět, jakou práci hledáte a proč. Konkrétně si pod tím můžete představit například odpovědi na otázky: Co mě baví? Co mi jde? Jaké hodnoty vyznávám? Co chci v životě dělat – právě teď, za rok, za pět let? Jaké jsou moje silné stránky a kde vidím naopak prostor pro svůj rozvoj? Jaké mám vzdělání? Co konkrétně umím a jaké jsou toho důkazy? Nevíte-li jak na to, kontaktujte naše poradce.

Právě dokončené vzdělání vám dává vodítko k tomu, o jakou práci se ucházet. Ne všechny obory ale zaručí vaši konkurenceschopnost na trhu práce. Na příklad absolventi humanitních oborů na vysokých školách momentálně výrazně převyšují počet pracovních míst v této oblasti. Naopak poptávka po šikovných zaměstnancích pro řemeslné a technické obory tady je. Můžete tak investovat ještě rok času do svého vzdělání a až poté získat práci. Inspirovat se můžete v přehledu aktuálně otevíraných oborů zkráceného studia v Jihomoravském kraji.

Kde mám jako absolvent hledat práci?

Dozvědět se o konkrétní pracovní nabídce můžete na internetu. Inzeráty jsou na specializovaných pracovních portálech (např. prace.cz, jobs.cz,indeed.com ), na webech firem, personálních agentur a také Úřadu práce. O zaměstnání se můžete dozvědět i na sociálních sítích, jako je Facebook nebo LinkedIn.

Možností je ale také rozhodit sítě skrze osobní kontakty nebo oslovit emailem nebo telefonicky vytipované firmy. Sledujte také jejich dny otevřených dveří a různé veletrhy pracovních příležitostí.

Jsem absolvent bez praxe, co s tím?

Součástí většiny studijních oborů je povinná praxe. Zmiňte ji ve svém životopise a doplňte o zajímavé momenty. Během prázdnin jste třeba mohli mít nějakou brigádu nebo pravidelně jezdíte jako vedoucí na tábor. Vzpomeňte si na každou zajímavou maličkost, kterou by stálo za to uvést.

Nemáte-li skutečně žádnou pracovní zkušenost, nezbývá než ji získat. Nepohrdněte brigádami nebo jinými zkrácenými úvazky, během kterých se můžete pracovně otrkat a ukázat, že máte zájem pracovat. Vytvořte svůj vlastní projekt – ať už výrobek, svou prezentaci nebo nabídku.

Jako mladí lidé čerstvě po škole máte také možnost absolvovat stáže ve firmách. Přímo v oboru, ve kterém chcete do budoucna pracovat nebo si v něm prohloubit kvalifikaci, strávíte určenou dobu a získáte potřebné znalosti a dovednosti. Po ukončení stáže získáte certifikát, který nezapomeňte uvést ve svém životopise. Získat praktické dovednosti můžete také v zahraničí nebo jako dobrovolníci.

Jak zaujmu jako absolvent zaměstnavatele?

Zaměstnavatel se dozví informace o vašem vzdělání, praxi, zkušenostech a dovednostech z životopisu. Zpracujte si ten svůj tak, aby u něj vzbuzoval zájem o osobní setkání, na kterém budete pak moci o svých kvalitách lépe přesvědčit. Nemějte jako absolvent pocit, že nemáte do životopisu co napsat. Je třeba zde zúročit všechny zkušenosti ze školních praxí, stáží, projektů, brigád i dobrovolnické činnosti. Nevíte-li si s formou životopisu rady, kontaktujte naše poradce.

Pokud zaměstnavatele životopis zaujme a dostanete pozvání na osobní pohovor, důkladně se připravte. Představte si, že jste produkt, který chcete někomu nabídnout, a připravte si maximálně tříminutovou prezentaci. Cílem je představit se jako nejvhodnější kandidát a dozvědět se o práci více informací. Zamyslete se, co odpovíte na pravděpodobné otázky, zjistěte si informace o firmě, naplánujte si časovou rezervou cestu, připravte si vhodné oblečení a dokumenty. Nanečisto si pohovor můžete vyzkoušet i v Centru vzdělávání všem s našimi kariérními poradci.

Snažím se najít práci, ale nejde to. Co teď?

Pokud hledáte práci pravidelně a systematicky, máte dobře sestavený životopis, reagujete na pracovní nabídky rychle, dokážete zaujmout při osobním kontaktu, a přesto se vám stále nedaří najít zaměstnání, nezoufejte. Přijďte se o své situaci poradit do Centra vzdělávání všem, kde vám ZDARMA nabízíme kariérní poradenství. Odborně poradíme absolventům, ale pracujeme také se studenty, kteří ještě mohou udělat mnoho pro to, aby své budoucí šance na uplatnění zvýšili. Neváhejte nás kontaktovat!

---------------------------------

Slovníček pojmů: ABSOLVENT

Absolvent je člověk, který se nachází v náročné životní fázi, v  přechodovém období. Opouští režim každodenní docházky do školy a hledá svoje stabilní postavení na trhu práce. Jedná se o v pravém smyslu období vstupu do „dospělého“ světa, osamostatňování se. Z hlediska zákoníku práce je absolventem zaměstnanec vstupující do pracovního poměru na práci odpovídající jeho kvalifikaci, jestliže celková doba jeho odborné praxe nedosáhla po úspěšném ukončení studia dvou let. V zákoně o zaměstnanosti není pojem absolvent speciálně definován, jedná se však o uchazeče, kterému je potřebné věnovat zvýšenou péči při zprostředkování zaměstnání.