Tipy na studium a práci v zahraničí

Zmeškali jste ve středu 15. října akci CVV informující o možnostech studia a práce v zahraničí? Nevadí, přečtěte si některé tipy a rady od zástupců Euresu, Eurocentra a Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

Pracovní příležitosti v zemích EU – Lenka Navrátilová, EURES:

Největší zájem je tradičně o pracovní uplatnění v anglicky mluvících zemích, jako je Velká Británie nebo Irsko, ale lidé se zajímají i o severské státy. Možnosti pracovat v zahraničí mají jak absolventi, tak již lidé s praxí. Studenti si zase mohou vybírat ze stáží.

Jak postupovat? Využít databázi volných pracovních míst ve státech Evropské unie, ve které je aktuálně přes dva miliony nabídek. Zájemci by měli sledovat nabídku konkrétní země, do které by chtěli vyjet. Jaká je nabídka dle jednotlivých oborů, jaké jsou platové podmínky a také požadavky. Je dobré tedy zjistit, jaká konkrétní poptávka po zaměstnancích v jejich profesi a v dané zemi je.

Program Erasmus+ - Petr Chaluš, NAEP:

Program Erasmus+ nabízí lidem mobilitu v oblastech školního (MŠ až VŠ) a také odborného vzdělávání, mládeže i vzdělávání dospělých. Jeho plus znamená rozšíření i o další možnosti, jako je třeba dobrovolnictví. Vzhledem k tomu, že je program nový, je nyní třeba upřesňovat povinnosti a podmínky, jak pro držitele grantů, tak pro zájemce. Erasmus+ je ale obecně administrativně jednodušší. Studenti se obrací přímo na svou školu, která administruje jednotlivé mobility, jako jsou výukové pobyty nebo stáže. Studenti středních odborných škol mohou využít výměnných pobytů spojených s praxí. Kromě stáží je pro ně dalším způsobem, jak vyjet do zahraničí, také Evropská dobrovolná služba.

Možnosti stáží v institucích EU – Petra Ježová, EUROCENTRUM:

Stáže v institucích Evropské unie je vhodná zejména pro studenty nebo absolventy vysokých škol nebo pro ty, kteří mají zájem se dozvědět o fungování podobných úřadů. V Eurocentru jsou připraveni zájemcům poskytnout základní informace a poradit, jak začít. Obecně je na úplný úvod možné si na stránkách Evropského parlamentu nebo přímo podstránkách institucí, o které má žadatel zájem, nejprve najít konkrétní termíny a požadavky. Patří mezi ně automaticky především jazyková vybavenost. Studenti musí také počítat s tím, že s procesem žádostí o stáž v EU je spojená také určitá administrativa.

Mezinárodní studentská organizace AIESEC:

AIESEC pomáhá rozvíjet mladé lidi po celém světě a to zejména skrze zahraniční stáže nebo aktivní členství v organizaci. Jejich Global Citizen a Global Talent jsou určeny pro vysokoškolské studenty a absolventy do 30 let. V rámci krátkodobé stáže Global Citizen se účastníte dobrovolnického projektu, ať už osvětového, enviromentálního nebo třeba i pedagogického či marketingového. Stáže Global Talent pak nabízí možnost vyjet do zahraničí na 6-18 měsíců, pracovat v zahraniční firmě a získat tak zkušenosti v oborech Business, Marketing, IT nebo v pedagogice.

Další zdroje informací, které se vám můžou hodit, řešíte-li nedostatek zkušeností pro uplatnění na trhu práce nebo v daném oboru naleznete na stránce Chci praxi.