Deník: Jste spokojení se svým životem? Kariérní poradci pomohou sehnat práci. I studentům

Blanenský Deník, 24.10.2014 - Novou pobočku v Boskovicích plánují začátkem příštího roku otevřít kariérní poradci z Centra vzdělávání všem. Zájemcům tam budou radit s tím, jak sehnat zaměstnání. Společně s Úřadem práce a Okresní hospodářskou komorou Blansko už pracovníci centra dávali cenné rady středoškolákům v posledních ročnících na Blanensku.

Skrze aktivitu s názvem Škola končí… A co dál? odborníci seznámili žáky středních škol s aktuální situací absolventů při hledání práce v regionu. Tato akce byla vůbec první svého druhu v Jihomoravském kraji. Žáci z Letovic, Boskovic, Jedovnic a Blanska dostali rady, kde hledat práci, jak se o ni úspěšně ucházet a jaké jsou další možnosti, pokud mladý člověk práci nenajde. „Základním předpokladem úspěchu je aktivní přístup," zdůrazňovala studentům kariérní konzultantka Dana Sklenářová. Už v době studia mohou žáci získat zkušenosti na pracovní stáži nebo brigádě v oboru.

Ke konci září bylo na jižní Moravě více než čtyři tisíce absolventů v evidenci úřadů práce. „Někteří absolventi se o sebe neumí postarat. Čekají, co jim kdo naservíruje. Až když celý den sedí sami doma a dochází jim peníze, teprve začínají jednat," popsala častou situaci Hana Špíšková z Úřadu práce v Blansku. Možností mají absolventi spoustu. Pokud se jim nepodaří sehnat práci, mohou se pustit do pomaturitního studia, získat výuční list za jeden rok nebo absolvovat rekvalifikační kurz, který jim může zaplatit úřad práce. Po dané době evidence na úřadu práce mohou využít některý z projektů, který jim pomůže například začít podnikat.

Buďte kreativní

Středoškolákům radil také místní podnikatel. „Kreativní člověk má naději na úspěch. Každý zaměstnavatel ocení, když jste ochotni udělat něco navíc, dál se učit a rozvíjet," předával budoucím absolventům své zkušenosti z praxe Martin Hájek.

Programu se na Blanensku účastnily stovky studentů. „Zaujalo mě téma kreativity, o kterém přednášející mluvili. Myslím si, že je to asi opravdu hodně důležité pro zaměstnavatele, vidět snahu u svých pracovníků," sdílel své postřehy z programu student Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku Vítek Dvořák, který se po absolvování školy chce věnovat obchodní oblasti. „To, co nám přednášející říkali, pro mě bylo užitečné, dozvěděla jsem se nové věci. V budoucnu bych se možná ráda věnovala obchodu v souvislosti s módou nebo kosmetikou," nastínila své představy studentka obchodní akademie Klára Potůčková.

V nové pobočce v Boskovicích bude kariérní konzultant zájemcům pomáhat s uplatněním na pracovním trhu. „Prostřednictvím kariérního poradenství nabízíme například pomoc s životopisem. Někdy stačí jen drobná úprava a aspoň nějaký zaměstnavatel se ozve," řekla Sklenářová. Lidé mohou poradnu v Brně, Hodoníně, Znojmě a od začátku nového roku také v Boskovicích navštívit zdarma. Mohou využít také on-line poradnu nebo získat rady po telefonu či e-mailu. „Za poslední tři měsíce využilo našich informačních a poradenských služeb v Jihomoravském kraji téměř tisíc lidí," uvedla vedoucí Centra vzdělávání všem Hana Rozprýmová. Kromě absolventů středních a vysokých škol se na ně obracejí také například zájemci o profesní změnu ve středním věku nebo ženy po rodičovské dovolené.

MARIE TOMISOVÁ