Zvýšení kvalifikace po maturitě nemusí nutně znamenat přihlášku na vysokou školu. Střední odborné školy v Jihomoravském kraji nabízejí možnost vyučit se za pouhý rok nebo absolvovat zkrácené maturitní studium v zajímavých oborech. Za kratší dobu a v těsnějším spojení s praxí tak mohou maturanti vykročit směrem k profesnímu uplatnění v žádaných profesích. Centrum vzdělávání všem představí tuto nabídku sedmnácti škol na Evropském veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus na brněnském Výstavišti.
Po maturitě se pro dvouleté zkrácené studium Informačních a komunikačních technologií na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně rozhodl i letos 22letý Filip z Brna. „Po všeobecné maturitě jsem měl možnost najít si práci nebo zvýšit šance na uplatnění dalším studiem. Zvažoval jsem i vysokou školu, ale nakonec jsem se rozhodl věnovat ještě dva roky doplnění odborných znalostí a získání praxe v oboru. Navíc mohu být prostřednictvím školy v kontaktu s konkrétními firmami,“ popsal svou situaci žák druhého ročníku zkráceného studia.
Po studiu vysoké školy nemohla najít Alena práci. Na inženýrský obor design nábytku se rozhodla navázat jednoletým denním učebním oborem čalounictví na Střední škole stavebních řemesel v Brně - Bosonohách. Po vysokoškolském titulu získala za rok výuční list a vybudovala si užší kontakt s praktickým řemeslem. „Po vysoké škole jsem chtěla využít jak statut studenta, tak období, kdy na sobě člověk ještě může pracovat, a zvýšit tak své vyhlídky na uplatnění. Zkrácené roční studium naplnilo moje očekávání, vyhovovalo mi praktické zaměření oboru. Dalo mi to skutečnou jistotu, že něco umím,“ řekla dnes v oboru zaměstnaná vysokoškolačka s výučním listem.
Výuční list za jeden rok získala i Nikol. Na Střední škole grafické v Brně absolvovala po maturitě jednoletý učební obor grafik a poté se vyučila ještě jako knihařka. „Již během studia jsem měla úspěch se svými výrobky v různých soutěžích. Protože mě baví na této práci její různorodost, zahrnující vše od starších knih na spravení až po nové knižní vazby, a chtěla jsem řemeslo také předávat dál, nakonec jsem se rozhodla zůstat přímo na škole, kde pracuji jako učitelka odborného výcviku,“ shrnula své uplatnění v tradičním oboru 21letá knihařka, která nyní dokončuje i studium pedagogiky na vysoké škole.
Kromě těchto tří konkrétních příběhů představí CVV v rámci veletrhu Gaudeamus i další aktuálně otevírané obory zkráceného studia v rámci středních škol i programy dalšího vzdělávání dospělých. Alternativu studia a práce v zahraničí pak shrne také nabídka Eurocentra a AIESEC.