Tipy a rady: Jak napsat zajímavý životopis

Životopis je vaše vstupenka k osobnímu kontaktu se zaměstnavatelem, jeho cílem je vzbudit zájem o setkání, na kterém můžete o svých kvalitách přesvědčit. V dalším díle našich užitečných tipů a rad si proto přečtěte, jaké informace by mělo vaše CV obsahovat.

Z článku Jak vytvořit kreativní životopis už víte, jak odlišit životopis od ostatních hlavně formou, resp. grafickým zpracováním. Tentokrát se zaměříme na obsah. Přistupujte ke zpracování svého životopisu jako k reklamě na sebe samé - prodáváte své vzdělání, praxi, zkušenosti a dovednosti. To vše ve strukturované, jasné a přehledné podobě. Celková délka životopisu je maximálně 2 strany A4. Samozřejmostí jsou pravdivé údaje bez pravopisných chyb.

 

Struktura životopisu

1) Osobní a kontaktní údaje

Do této základní části životopisu uveďte jméno, příjmení a titul, adresu, telefon a e-mail. Pokud chcete, vložte do textu i fotografii. Údaje o rodinném stavu nebo věku se neuvádějí.

2) Profesní zkušenosti

Vaše profesní historie zajímá zaměstnavatele nejvíce. Údaje řaďte od nejnovějších pracovních pozic, lidé s delší praxí by se měli zaměřit na výčet relevantních zkušeností v posledních pěti až deseti letech. A pozor, nestačí uvést pouze časová období a názvy pozic. Nejdůležitější je výstižně v několika bodech popsat, co jste na dané pracovní pozici měli na starosti a jakých výsledků jste dosáhli.

Absolventi a lidé s krátkou praxí jako důkaz praktických zkušeností mohou využít školní projekty, stáže, brigády. Je možné uvést i zkušenosti z volnočasových aktivit – organizace hudebního festivalu, vedení dětského kroužku apod. Vzpomeňte si na každou zajímavou maličkost.

3) Vzdělání (a kurzy)

Uveďte své nejvyšší dosažené vzdělání, časové období, název školy, obor a způsob jeho ukončení. Do této kolonky přidejte i další důležité kurzy, semináře nebo rekvalifikace, které jste absolvovali.

TIP: Ke studiu můžete připsat i název závěrečné/diplomové práce, pokud se její téma týká žádaného zaměstnání nebo by mohlo být pro zaměstnavatele zajímavé.

4) Znalosti a dovednosti

Do této části uveďte například:

5) Zájmy

Pokud vaše zájmy a koníčky souvisí s žádanou pracovní pozicí, mohou vám pomoci odlišit se. Tuto část životopisu je ale možné i vynechat.

 

Více verzí životopisu

Pokud se ucházíte o různé typy pracovních pozic, připravte si více verzí životopisu. Ideální je přizpůsobit obsah každé žádané profesi - vybrat podstatnější informace, změnit pořadí údajů podle důležitosti nebo přidat či naopak odebrat relevantní části.

Životopis je materiál, na jehož základě si o vás zaměstnavatel vytváří základní obraz a rozhoduje se, zda vás zařadí do výběrového řízení. Věnujte proto jeho zpracování odpovídající úsilí a čas, pohrajte si s jednotlivými formulacemi. Mějte přitom na paměti, že názory jednotlivých personalistů, co má obsahovat „správný“ životopis se mohou lišit.

TIP: Životopis posílejte z „pracovní“ e-mailové adresy ve tvaru např. jmeno.prijmeni@... . Názvy jako beruska153@... , tvrdak07@... apod. zaměstnavatele sice pobaví, ale o vaší profesionalitě nepřesvědčí.

 

Jaký nyní vypadá váš životopis, pozvali byste se po jeho přečtení na pohovor? Pokud jste si odpověděli NE, je načase na něm zapracovat. Nevíte-li si rady, pomůžeme vám zdarma v rámci kariérního poradenství.

 

Příště:
Jak napsat motivační dopis

Jak se připravit na pohovor

10 nej stránek s radami, jak napsat životopis

20 nej pracovních portálů

Jak využít LinkedIn k profesnímu růstu