Inspirace od úspěšných: Rozhovor s vedoucím servisu Tomášem Fraňkem

Vedoucí servisu Tomáš Franěk je absolventem Inte­grované střední školy automobilní v Brně, kde se vy­učil automechanikem a následně zakončil maturitou nástavbové studium oboru autotronik. Za 8 let se u jednoho z největších dealerů a prodejců vozů BMW v Česku vypracoval na vedoucího servisu. A jak sám říká, neměnil by.

Jak se vyvíjela Vaše profesní dráha po střední škole?

V době, kdy jsem maturoval, jsem neměl přesně jasno o uplatnění. Škola se v té době stěhovala na Křižíkovu ulici a rozjížděla tam nový servis. Jako její ab­solvent jsem tam začal dělat příjem vozidel. Po třech a půl letech jsem ale cítil potřebu se trochu posunout. V roce 2006 jsem tak našel práci ve firmě Renocar. Prošel jsem si v ní více funkcemi, pracoval jako servisní poradce pro automobily a motocykly a garanční technik. Získal jsem všechny možné znalosti a přidal je k těm ze školy. To je pro řešení problémů a komunikaci se zákazníky velmi cenné a důležité.

Co obnáší vaše současná pozice vedoucího servisu?

Od práce rukama jsem se dostal až po práci s lidmi. Když člověk začíná, nejprve na dílně zjistí, jak to fun­guje. Je důležité znát každou část servisu. Až poté můžete začít dělat technika. Když se pak ke znalostem vozidel přidají i komunikační a manažerské dovednosti, přesouvá se centrum zaměstnání k práci s lidmi. Moje současná pozice vedoucího servisu proto představuje jen velmi okrajově příjem vozidel, spíše se sta­rám o zaměstnance i zákazníky, celkové fungování servisu, řeším zádrhele mezi prodejem a servisem, nebo vytvářím postupy pro servis, aby práce byla efektivnější.

Proč jste se vůbec rozhodl vyučit automechanikem?

Můj otec byl řidič kamionu a mně se to jako dítěti moc líbilo. Táta mi ale vždycky říkal, že o vozidlech nej­prve musím něco vědět. Proto jsem šel studovat na automechanika. K řízení kamionu jsem se nakonec vlastně nikdy nedostal. Momentálně toho ale vůbec nelituji. Současná práce, ve které je stejně blízko jak k autům, tak lidem, mě naplňuje a baví.

Považujete váš obor za perspektivní?

Když se mladí lidé rozhodují pro školu, měli by vzít v potaz i technické obory, v nichž je stále větší nedosta­tek lidí. Dokonce manuální práce mají nakročeny k tomu být do budoucna finančně hodnoceny lépe než kancelářské nebo humanitní obory. Vidím tak v tomto směru velkou perspektivu pro uplatnění.

Jak byste představil váš obor studentům, kteří se třeba rozhodují, co budou dělat?

Jedná se o dynamický obor, ve kterém jsou neustálé inovace a změny. Třeba konkrétně BMW patří mezi nej­rychleji se rozvíjející značky, má ve vozech nové technologie na špičkové úrovni. Právě možnost jít s dobou, dovídat se neustále o inovačních záležitostech, absolvovat různá školení, kde si auta lze vyzkoušet a projet, to je na této práci zajímavé.

Máte nějaký cíl, který jste si ve Vaší profesi vytyčil?

Momentálně jsem se díky různým školením a příležitostem ve firmě vypracoval na pozici, ve které jsem chtěl být. Rozhodně bych neměnil. V minulosti jsem si zkusil i vlastní podnikání, prošel jsem si různými po­zicemi, ale práce kombinující auta a lidi, jako nyní, je pro mě tím pravým profesním uplatněním.

TIP:

Celý rozhovor s vedoucím servisu Tomášem Fraňkem si můžete přečíst v publikaci Končíš základku? Kam dál, aby to stálo za to!?

Příště:

Chlaďař Lukáš Nečas
Kadeřnice a vizážistka Radka Grulichová
Umělecký truhlář Roman Slaný