Vedoucí servisu Tomáš Franěk je absolventem Integrované střední školy automobilní v Brně, kde se vyučil automechanikem a následně zakončil maturitou nástavbové studium oboru autotronik. Za 8 let se u jednoho z největších dealerů a prodejců vozů BMW v Česku vypracoval na vedoucího servisu. A jak sám říká, neměnil by.
Jak se vyvíjela Vaše profesní dráha po střední škole?
V době, kdy jsem maturoval, jsem neměl přesně jasno o uplatnění. Škola se v té době stěhovala na Křižíkovu ulici a rozjížděla tam nový servis. Jako její absolvent jsem tam začal dělat příjem vozidel. Po třech a půl letech jsem ale cítil potřebu se trochu posunout. V roce 2006 jsem tak našel práci ve firmě Renocar. Prošel jsem si v ní více funkcemi, pracoval jako servisní poradce pro automobily a motocykly a garanční technik. Získal jsem všechny možné znalosti a přidal je k těm ze školy. To je pro řešení problémů a komunikaci se zákazníky velmi cenné a důležité.
Co obnáší vaše současná pozice vedoucího servisu?
Od práce rukama jsem se dostal až po práci s lidmi. Když člověk začíná, nejprve na dílně zjistí, jak to funguje. Je důležité znát každou část servisu. Až poté můžete začít dělat technika. Když se pak ke znalostem vozidel přidají i komunikační a manažerské dovednosti, přesouvá se centrum zaměstnání k práci s lidmi. Moje současná pozice vedoucího servisu proto představuje jen velmi okrajově příjem vozidel, spíše se starám o zaměstnance i zákazníky, celkové fungování servisu, řeším zádrhele mezi prodejem a servisem, nebo vytvářím postupy pro servis, aby práce byla efektivnější.
Proč jste se vůbec rozhodl vyučit automechanikem?
Můj otec byl řidič kamionu a mně se to jako dítěti moc líbilo. Táta mi ale vždycky říkal, že o vozidlech nejprve musím něco vědět. Proto jsem šel studovat na automechanika. K řízení kamionu jsem se nakonec vlastně nikdy nedostal. Momentálně toho ale vůbec nelituji. Současná práce, ve které je stejně blízko jak k autům, tak lidem, mě naplňuje a baví.
Považujete váš obor za perspektivní?
Když se mladí lidé rozhodují pro školu, měli by vzít v potaz i technické obory, v nichž je stále větší nedostatek lidí. Dokonce manuální práce mají nakročeny k tomu být do budoucna finančně hodnoceny lépe než kancelářské nebo humanitní obory. Vidím tak v tomto směru velkou perspektivu pro uplatnění.
Jak byste představil váš obor studentům, kteří se třeba rozhodují, co budou dělat?
Jedná se o dynamický obor, ve kterém jsou neustálé inovace a změny. Třeba konkrétně BMW patří mezi nejrychleji se rozvíjející značky, má ve vozech nové technologie na špičkové úrovni. Právě možnost jít s dobou, dovídat se neustále o inovačních záležitostech, absolvovat různá školení, kde si auta lze vyzkoušet a projet, to je na této práci zajímavé.
Máte nějaký cíl, který jste si ve Vaší profesi vytyčil?
Momentálně jsem se díky různým školením a příležitostem ve firmě vypracoval na pozici, ve které jsem chtěl být. Rozhodně bych neměnil. V minulosti jsem si zkusil i vlastní podnikání, prošel jsem si různými pozicemi, ale práce kombinující auta a lidi, jako nyní, je pro mě tím pravým profesním uplatněním.
Celý rozhovor s vedoucím servisu Tomášem Fraňkem si můžete přečíst v publikaci Končíš základku? Kam dál, aby to stálo za to!?
Příště:
Chlaďař Lukáš Nečas
Kadeřnice a vizážistka Radka Grulichová
Umělecký truhlář Roman Slaný