Tipy a rady: Jak napsat motivační dopis

Ucházíte-li se o práci, inzeráty vyzývají nejen k zaslání životopisu, ale také motivačního dopisu. Již dříve jste si mohli přečíst, jak zpracovat životopis obsahově a také graficky. Tentokrát vám přinášíme návod, jak má být právě průvodní text, kterým se snažíte potenciálního zaměstnavatele zaujmout, dlouhý a co do něj vůbec psát.

 

 

Motivační dopis ≠ životopis

Motivační dopis je pro zaměstnavatele stejně důležitý jako životopis. Neznamená to ale, že se jedná o dva stejné dokumenty. Nepište proto do průvodního textu stejné věci jako do vašeho CV. Základem je vyjádřit vaši skutečnou motivaci k žádané práci. To, že jste danou práci již vykonávali a máte k ní předpoklady z vystudované školy, je určitě velkou výhodou, nicméně právě motivačním dopisem můžete ukázat, co ve vás doopravdy je. Probuďte v zaměstnavateli touhu poznat vás osobně na pohovoru.

 

Délka

Motivační dopis nemusí být dlouhý. Vyvarujte se eseji na dvě stránky, personalisté nemají čas strávit u čtení motivačního dopisu více než minutu či dvě. Stačí napsat odstavec na max. polovinu jedné strany A4, sestavený z jasných a stručných vět.

 

Forma

Použijte textový editor, klasické písmo černé barvy (Times New Roman, Calibri, Cambria, Arial) ve velikosti 11-12 bodů a text zarovnejte buď zleva nebo do bloku. Poté pošlete motivační dopis jako přílohu emailem. Text můžete ale zaslat také přímo v těle e-mailu s odkazem na přiložené CV.

 

Struktura

 

TIP: Motivační dopis vždy upravte na míru každému inzerátu. Vyvarujte se pravopisných chyb a překlepů.

 

Jak nyní vypadá váš motivační dopis, pozvali byste se po jeho přečtení na pohovor? Pokud jste si odpověděli NE, je načase na něm zapracovat. Nevíte-li si rady, pomůžeme vám zdarma v rámci kariérního poradenství.

 

Příště:

Jak se připravit na pohovor

10 nej webů s radami, jak napsat životopis

20 nej pracovních portálů