V předchozích dílech seriálu Tipy a rady jste se mohli dozvědět, jak si připravit životopis po obsahové i kreativní stránce a jak se poprat s motivačním dopisem. Pokud jste těmto tématům dostatečně věnovali svou pozornost, je možné, že jste již obdrželi pozvánku k osobnímu pohovoru. Abyste uspěli, je důležité nepodcenit ani přípravu na setkání s potenciálním zaměstnavatelem, a proto vám přinášíme pár užitečných rad, kterým byste měli před pohovorem věnovat pozornost.
Co na sebe?
Oděv by měl být především v souladu s kulturou dané firmy a žádanou prací. Formálním oděvem u pohovoru nic nezkazíte - u mužů se doporučuje oblek, u žen šaty, nebo košile se sukní či kalhotami doplněná třeba sakem. Nezapomínejte na čistou obuv. Ženy by si měly dát pozor na vhodnou délku sukní/šatů, na příliš odhalené výstřihy i decentní make-up. Experimentování by se v tomto případě nemuselo vyplatit. Pokud se vám zdá, že by byl formální oděv při vašem pohovoru příliš slavnostní, zvolte pěkné, čisté oblečení méně formálního charakteru.
Kdy přijít?
Ideální je dostavit se o 5-10 minut dříve, a mít i nějakou rezervu pro nepředvídatelné situace. Není ale vhodné přijít ani příliš dopředu, mohlo by to působit dojmem, že si neumíte rozvrhnout čas. Lepší je v tomto případě počkat někde poblíž, například v kavárně nebo na lavičce.
Pohovor
Pohovor může obecně trvat zhruba 15-20 minut. Záleží to na tom, jestli jste v prvním (obecném) kole nebo již druhém či třetím (tam mohou být pohovory i delší, kolem 60 minut). Přineste si s sebou vytištěný životopis, případně portfolio prací a seznam kontaktů pro reference. Na pohovoru se snažte působit příjemným, sebejistým dojmem a usmívejte se. Nezapomeňte udržovat oční kontakt s účastníky pohovoru.
Na začátku pohovoru se od vás očekává, že se krátce představíte. Nemusíte postupně vyjmenovat dovednosti, které máte v životopise, spíše je uveďte do širších souvislostí, třeba s dříve vykonávanou prací. Připravte si argumenty, proč jste to zrovna vy, kdo se na danou práci hodí nejlépe, jaké jsou vaše výhody oproti ostatním uchazečům. Kromě svých silných stránek je dobré mít připravených i pár slabých stránek (neuvádějte však takové slabé stránky, které by mohly být překážkou při vykonávání žádané práce).
Zjistěte si veškeré dostupné informace o zaměstnavateli. Připravte si odpověď na otázku, co o zaměstnavateli víte, a přidejte také důvody, proč zrovna u něj chcete pracovat. U pohovoru mohou zaznít i netradiční otázky, kterými zaměstnavatel otestuje vaši bezprostřední reakci v dané situaci. Než na ně odpovíte, v klidu si odpověď dvakrát promyslete a své rozhodnutí především zdůvodněte.
Připravte si dopředu také otázky, na které se chcete u pohovoru zeptat. Pokud žádné nemáte, zkuste si přesto alespoň jednu do zásoby připravit – ukážete tím svůj zájem o práci i připravenost. Otázky by se měly týkat především žádané práce, případně zjištění více informací o zaměstnavateli. Není vhodné se ptát na platové podmínky či jiné benefity.
TIP: Otázky týkající se platu otevírá vždy zaměstnavatel a vy byste měli mít připravenou odpověď, za jakých platových podmínek (v hrubé částce) byste nabídku přijali, a kdy byste mohli nastoupit do pracovního poměru.
Mohou zaznít i otázky týkající se vaší budoucnosti – Kde se profesně vidíte za pět let? Zkuste vysvětlit, čeho byste chtěl/a dosáhnout, jaké jsou vaše profesní cíle a motivace.
Ačkoliv některé otázky lze považovat za diskriminační (věk, rodinný stav, počet dětí apod.) a neměly by se u pohovoru vůbec objevit, u některých zaměstnavatelů se s nimi stále můžete setkat. Nedoporučujeme agresivní nebo odmítavou reakci - je docela možné, že vás zaměstnavatel jen testuje, jak zareagujete v náročné situaci. Velmi však záleží, jakou zvolíte formulaci. Můžete zaměstnavateli odpovědět, aniž byste prozradili informace z vašeho soukromí a zároveň „zachovat dekorum“ – např. Jsem si jistý/á, že dokážu svůj osobní život s prací pro Vaši společnost vhodně skloubit, v jiném případě bych se o toto místo vůbec neucházel/a.
Nenechejte se u pohovoru rozhodit tím, když dostanete k vyplnění různé druhy testů (osobnostních, matematických, kreativních atd.). Nebojte se, že testy nevyplníte správně na 100 %, spíše mají zaměstnavateli komplexněji ukázat vaši osobnost a schopnosti. Při výběrovém řízení vás může v dalších kolech potkat třeba i Assessment centrum, které většinou testuje schopnosti uchazečů ve skupině na sadě praktických úkolů.
TIP: Pokud zatím nemáte s pohovory zkušenosti, můžete jich pár obejít „nanečisto“. Cvičné výběrové řízení jste mohli absolvovat i u nás v Centru vzdělávání všem. Zkuste poslat svůj životopis zprvu více zaměstnavatelům, a pokud budete mít příležitost, absolvujte pohovor. S každým dalším budete jistější a lépe připravení na ten klíčový.
Příště:
10 nej webů s radami, jak napsat životopis
Jak využít LinkedIn k profesnímu růstu