Inspirace od úspěšných: Rozhovor s kadeřnicí a vizážistkou Radkou Grulichovou

Radka Grulichová vystudovala obor aranžérka na Střední škole ve Strážnici a poté zakončila nástavbu Podnikání maturitou. Už během studia se účastnila soutěží, na kterých se učila od ostatních, i profesionálů, z oboru. A není tak divu, že si po škole splnila svůj sen o vlastním podnikání v tomto odvětví. Momentálně působí jako kadeřnice a vizážistka v Lotos Beauty salonu v Brně.

 

Jak jste se dostala k aranžérství resp. poté kadeřnictví a vizážistice?

Pocházím ze Strážnice, takže volba tamní střední školy se pro mě vyloženě nabízela. Přitahovalo mě totiž vždy všechno estetické, baví mě kreativní práce. Chtěla jsem být kadeřnicí, ale na doporučení lékařů jsem zvolila nakonec trochu jiný obor. I tak jsem se na střední škole dostala na módní přehlídky a měla šanci česat modelky. To pro mě byla opravdová škola, nabírala jsem inspiraci a nápady a postupně se zdokonalovala.

Jakmile jste skončila školu, věděla jste tedy, co budete dělat?

Po dokončení studií jsem si šla splnit sen. Odstěhovala jsem se do Brna a začala budovat vlastní živnost. Absolvovala jsem rekvalifikaci na kadeřnici a vizážistku a poté začala shánět klientelu. V ten moment jsem zužitkovala znalosti ze školy - dělala jsem si grafiku plakátů a letáčků, vymýšlela různé reklamní akce. Postupně začali chodit lidé a byznys se rozjel. Uvědomuji si ale, že je to nekončící proces. Člověk se pořád musí snažit.

Jaké další poznatky ze školy využíváte v praxi?

Obor, který jsem studovala, byl hodně pestrý. Jednalo se o vše od aranžování výkladních skříní, přes výuku grafických programů, tvorbu různých propagačních materiálů, učili jsme se psát kaligrafickým perem nebo odborné kreslení. Hodí se mi nyní i psychologie. Kadeřnice musí být empatická ke klientkám. Občas řešíme i věci v hlavě, nejen na ní. V nástavbovém studiu bylo zase účetnictví a ekonomika. To byl opravdu dobrý základ pro podnikání. I když mě to tehdy moc nebavilo, ukázalo se, že je to nezbytné. Můžu přiznat, že jsem se i několikrát vrátila ke svým sešitům, protože jsem potřebovala něco zjistit.

Jak náročné je vlastní podnikání?

Vlastní podnikání je náročné. Pracuji od pondělí do soboty někdy i 12 hodin denně. Nejsem totiž z těch, kteří preferují kvantitu před kvalitou. Věnuji se proto v jednom momentu vždy jen jedné zákaznici. Tohoto přístupu si lidé také cení. Je pravda, že se mi prodlouží pracovní doba, ale zase vím, že lidé přijdou zpátky. Samozřejmě člověk se může také nechat zaměstnat, ale to je cesta spíše pro začínající kadeřnice bez praxe a klientů.

Na čem momentálně pracujete?

Nyní se věnuji hlavně svatbám. Česala jsem nedávno v Praze íránskou nevěstu a také její příbuzné, dceru tamního ministra financí i slečnu, která má titul princezna. To mě velmi baví, ale spíše než mezi celebritami se pohybuji v mém blízkém okolí. Jsou to především lidi, kteří ke mně přijdou na doporučení, nebo že jsem je něčím zaujala. I když jsem byla amatérka, tak si mě vždycky díky mé práci našli a pozvali na focení kolekce plavek nebo módních značek.

Máte nějaký profesní sen nebo cíl?

Půlku jsem si už splnila tím, že pracuji jako kadeřnice a vizážistka. Do budoucna bych ale chtěla mít svůj vlastní salón se službami pro ženy od hlavy až k patě. Staral by se o ně šikovný personál a já bych se věnovala hlavně jejich celkové vizáži, česání a líčení. Stále také jezdím dvakrát ročně se školou na přehlídky a pošilhávám i po soutěžích. Zajímá mě třeba oblast foto make-upu. Mám prostě stále inspiraci a tvořím.

 

TIP:

Celý rozhovor s Radkou Grulichovou Nečasem si můžete přečíst v publikaci Končíš základku, Kam dál, aby to stálo za to!?

 

Příště:

Umělecký truhlář Roman Slaný