Centrum vzdělávání všem realizovalo počátkem roku 2015 Průzkum stavu dalšího vzdělávání v Jihomoravském kraji. Prostřednictvím výsledků online dotazníku lze nahlédnout na stav dalšího vzdělávání očima samotných aktérů, kteří jej v Jihomoravském kraji realizují. Průzkum si neklade za cíl předvést reprezentativní výsledky, jež by byly obecně platné. Hlavním cílem je přinést data pro následnou diskusi na témata, která se k oblasti dalšího vzdělávání vztahují.
Shrnutí celkových výsledků:
- > Většina zúčastněných vzdělavatelů působí v regionu Brno - město a to 11 a více let.
- > Celkem 28 % z nich plánuje do budoucna rozšiřovat svou nabídku dalšího vzdělávání, u SŠ hodlá 93 % navýšit počty kurzů.
- > Školy a soukromí vzdělavatelé vykazují rozdílnou oborovou strukturu kurzů. Zatímco SŠ nabízejí zejména kurzy z oborů technické vědy, výroba a stavebnictví, přírodní vědy, matematika a informatika nebo zemědělství a veterinářství, soukromí vzdělavatelé realizují nejčastěji kurzy v oborech vzdělávání a výchova, společenské vědy, obchod, právo a humanitní vědy či umění.
- > V nabídce škol převažují akreditované kurzy, u soukromých vzdělavatelů je rovnoměrná nabídka akreditovaných a neakreditovaných programů.
- > Celkově mezi účastníky kurzů převažují zaměstnané osoby. V případě soukromých vzdělavatelů ženy, u SŠ naopak muži.
- > Nejčastěji jsou kurzy financovány samotnými účastníky (52 % u soukromých vzdělavatelů a 39 % u SŠ), poté zaměstnavateli, z fondů EU a Úřadem práce ČR.
- > Pro všechny zúčastněné vzdělavatele je podstatným tématem kvalita, která by měla nahradit kritérium ceny, jež je preferováno v rámci výběrových řízení.
- > Zúčastněné organizace hodnotí pozitivně databázi dalšího vzdělávání provozovanou Centrem vzdělávání všem.
Přečtěte si celý průzkum stáhnutím pdf souboru níže.