Deník: Centrum vzdělávání všem pomáhá najít práci

Brno, 15.5.2015 - Ocitli jste se ze dne na den bez zaměstnání, vracíte se do práce zpátky po rodičovské dovolené, hledáte vhodný rekvalifikační kurz, potřebujete poradit s přípravou na výběrové řízení, pomoct s vypracováním životopisu nebo prostě jen toužíte po lepším pracovním uplatnění? Právě na tohle všechno se už přes dva roky zaměřují služby Centra vzdělávání všem, které za podpory Jihomoravského kraje nabízejí zdarma na svých pobočkách v Brně při Střední škole stavebních řemesel Brno-Bosonohy, Hodoníně, Boskovicích a Znojmě.

Napříč regionem jsou zájemcům k dispozici odborní poradci pro opakovaná osobní setkání. „Přístup ke klientům je vždy individuální, probírá se přece jen jedinečná životní situace. Jedním z předpokladů pro naše poradce tak je, aby byli empatičtí a vnímaví a dokázali pozvbudit, dodat sebevědomí, ale i představit různé možnosti a nasměrovat,“ řekla vedoucí CVV Hana Rozprýmová.

Služby Centra vzdělávání všem využívají jak nezaměstnaní, tak lidé po rodičovské dovolené, absolventi škol i ti, kteří ještě nemají přesnou představu o svém profesním směřování. Velké procento je i těch, kteří svoji práci sice mají, ale nejsou zcela přesvědčení o tom, že jim poskytuje plnohodnotné využití jejich potenciálu. „Pracovala jsem v zákaznickém call centru, ale po mateřské dovolené jsem toužila najít jiné uplatnění. To pro mě ovšem jako pro maminku čtyřletého dítěte nebylo snadné. Poradci Centra vzdělávání všem mi pomohli získat zpět mé ztracené sebevědomí a díky jejich správnému nasměrování a kontaktům jsem nakonec našla práci v bankovní sféře. Teď jsem moc spokojená,“ popsala svoji nedávnou zkušenost jedna z bývalých klientek centra Petra Sedláčková.

Kromě pomoci zorientovat se na trhu práce je u lidí velký zájem také o rady týkající se úpravy životopisu, sestavení motivačního dopisu nebo přípravy na přijímací pohovor. “Cvičné výběrové řízení je u našich klientů obzvlášť oblíbené, protože poskytuje cennou zpětnou vazbu, učí zbavovat se stresu a připravuje na zvládnutí mnohých záludností v reálné situaci ucházení se o zaměstnání,“ uvedla kariérní poradkyně CVV Martina Ježková.

Součástí kariérního poradenství je také motivace lidí k dalšímu vzdělávání a osobnímu rozvoji. V tomto ohledu shromažďuje Centrum vzdělávání všem nabídku kurzů a rekvalifikací od vzdělavatelů v regionu ve volně přístupné online databázi na www.vzdelavanivsem.cz. “Zvýšení kvalifikace je jednou z cest, jak lidé mohou zatraktivnit svůj profesní profil pro zaměstnavatele,” shrnuje Martina Ježková.

Využití služeb Centra vzdělávání všem se liší i podle regionů. Například v Hodoníně, které spolu se svým okolím představuje region s největší nezaměstnaností v Jihomoravském kraji, mají lidé bez práce vysoké procento zastoupení. „Dlouhodobá nezaměstnanost zde souvisí nejen s nedostatkem pracovních příležitostí, ale i s dopravní dostupností nebo i nízkou mzdou. Klienty se proto snažím motivovat k osobní aktivitě, jak v oblasti sebevzdělávání, tak vyhledávání dalších možností uplatnění,“ naznačila kariérní poradkyně z hodonínské pobočky centra Iveta Fárová.

Termín osobní konzultace, na níž lze s poradci probrat svoji aktuální situaci, je nutné dohodnout předem telefonicky nebo e-mailem. „Konzultace na všech čtyřech kontaktních místech je možná po objednání. Na našich webových stránkách navíc funguje i online poradna,“ přiblížila Hana Rozprýmová. Dodala, že právě za otevřenou nabídku služeb kariérového poradenství bylo Centrum vzdělávání všem v září 2014 oceněno v soutěži Národní cena kariérového poradenství centra Euroguidance při Domu zahraniční spolupráce. Za více než dva roky fungování se může Centrum vzdělávání všem pochlubit i vzrůstajícími čísly ve všech statistikách. „Významně jsme navýšili nabídku od téměř dvou stovek vzdělavatelů v databázi. Ta se stala pro všechny občany Jihomoravského kraje snadno dostupným nástrojem k vyhledávání kurzů a rekvalifikací, čímž podporuje jejich další vzdělávání. Stoupl i počet osobních konzultací s kariérními poradci. Snažíme se, aby služby Centra vzdělávání všem byly dostupné skutečně pro každého. V tomto směru je vnímána podpora Jihomoravského kraje jako jedinečná,“ uvedla Hana Rozprýmová.