Jako rodič, kterému nastal čas pro návrat na pracovní trh, jistě zvažujete, jaké jsou možnosti uplatnění, a vyhodnocujete, co vlastně dál. Pro ulehčení vaší situace shrnujeme několik užitečných tipů a rad, jak se s touto životní etapou co nejsnadněji vypořádat.
Připravujte se na návrat do práce již v průběhu rodičovské dovolené. Udržujte si kvalifikaci. Hledání práce může trvat i několik měsíců, proto zvažujte vaše možnosti s předstihem, vytvořte si plán, mapujte pracovní nabídky, které by vás zajímaly a porovnávejte jejich požadavky.
Návrat do zaměstnání po mateřské nebo rodičovské dovolené upravuje zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.). Zaměstnavatel je povinen držet vám vaše pracovní místo, existuje však více možností v pracovně-právních vztazích při vašem návratu. Pokud se vracet nechcete, můžete využít práva na snížení úvazku nebo si naleznete práci na zkrácený úvazek; registrujete se na úřadu práce nebo zůstanete i nadále doma. Možností je také podnikat. V tom případě je dobré zjistit si praktické informace, začít tzv. networkovat či se inspirovat již existujícími projekty.
Věnujte se hledání práce pravidelně a systematicky na vhodných pracovních portálech nebo ve spolupráci s personálními agenturami.
TIP: Vybrali jsme pro vás 20 zajímavých pracovních portálů
Životopis je vaše vstupenka k osobnímu kontaktu se zaměstnavatelem, jeho cílem je vzbudit zájem o setkání, na kterém můžete o svých kvalitách přesvědčit. Zahrňte do něj i vaše nově nabyté kompetence a začněte jej rozesílat na vybrané nabídky zaměstnání. Časem zjistíte, jaká je zpětná vazba a nároky na kandidáty.
TIP: Přečtěte si návod, jak napsat zajímavý životopis a jak vytvořit kreativní životopis. Důležité je také vědět, jak napsat motivační dopis
Zároveň popřemýšlejte, zda je nutné do životopisu uvádět všechny osobní údaje včetně těch, které by vás mohli při selekci diskriminovat.
Rozhoďte sítě mezi přátele a známé, dejte jim vědět, že hledáte práci. Nikdy nevíte, kdo zrovna přijde s tím, že jeho zaměstnavatel hledá někoho jako jste vy. Zapojte se také virtuálně do pracovního světa – vytvořte si profil na sociálních sítích, přihlaste se do různých tematických skupin na Facebooku nebo se registrujte do portálů, které sdílejí pracovní nabídky.
Na výběrové řízení je nutné se předem připravit. Absolvujte cvičné výběrové řízení nebo se zkuste dostat na pohovor na pozici, která pro vás není přímo tou vysněnou. Neúspěch při pohovoru není žádná tragédie. Naučte se mu však předcházet. Při odmítnutí si zdvořile vyžádejte zpětnou vazbu a pracujte s ní.
TIP: Přečtěte si další tipy a rady jak se připravit na pohovor
Péče o dítě, domácnost, vztah, rodinný time-time management i to, jak vyjít s penězi – to vše leží většinou na vašich bedrech. Není proto důvod tvrdit, že jste posledních pár let byli na dovolené.
Nevíte, jestli splňujete všechny podmínky, tak raději životopis neposíláte? Docela často uchazeči přebírají zodpovědnost personalistů a vyřazují sami sebe z výběru kvůli domnělému nenaplnění požadavků. Proto si věřte a životopis zašlete s motivačním dopisem, ve kterém máte prostor krátce se k věci vyjádřit. Možná, že zaměstnavatel sám tuší, že si klade vysoké nároky, ale proč by se nejdříve nepokusil najít ideál.
Zatím nic nefunguje? Buďte trpěliví a pracujte na sobě. Zkuste najít kurz nebo rekvalifikaci, absolvovat workshop. Osobní rozvoj nabízí různé projekty pro rodiče na rodičovské dovolené zdarma.
TIP: Potřebujete-li probrat vaši situaci osobně, nabízíme vám zdarma individuální kariérové poradenství
Ačkoliv někteří rodiče zvládají návrat na pracovní trh bez problémů, je dobré vědět, že můžete i klopýtnout. Nebudete první ani poslední. Je dobré vědět, že v tom nejste sami.
Proces hledání práce je ryze individuální, neexistuje postup, který by fungoval všem, proto je lépe svou situaci konzultovat s kariérovým poradcem. Centrum vzdělávání všem nabízí tuto možnost zdarma v Brně, Hodoníně, Znojmě a Boskovicích.