Nechte si poradit s návratem do práce po mateřské

Období návratu na pracovní trh je specifická situace, v níž se ocitají rodiče dětí po uplatnění nároku na mateřskou resp. rodičovskou dovolenou. Ta představuje v Česku nejčastěji dva až čtyři roky přerušení zaměstnání či kontaktu s původní profesí, většinou pro matku dítěte. Pomineme-li jiné varianty a zaměříme se na tuto nejtypičtější situaci, nabízí v ní pomoc právě kariérové poradenství.

TIP: Využijte možnost individuální konzultace s kariérovým poradcem zdarma v CVV

Kariérový poradce může být pro rodiče užitečným průvodcem a rádcem. V praxi to znamená, že se seznámí s konkrétní situací např. maminky, které po několikaleté péči o dvě děti končí rodičovská dovolená a v ideálním případě má zajištěno místo pro své potomky v mateřské škole. Do své původní práce se však již z různých důvodů vrátit nehodlá a zvažuje, jakým směrem se ve svém uplatnění vydat.

„Kariérový poradce nehodnotí, ale klade otázky a pomocí nich vede. Klienti si takto s pomocí, ale přesto sami ujasní, co potřebují a chtějí. Poradce může navíc nabídnout možnosti, pohled zvenčí, odbornou radu k aktuální situaci na trhu práce nebo v daném oboru či regionu,“ přibližuje průběh konzultace kariérová poradkyně CVV Martina Ježková.

Věnujte čas sami sobě

Člověk si v rámci kariérového poradenství vyhradí určitou dobu jen pro sebe, zaměří se na své myšlenky, ujasní si, co potřebuje, nalézá řešení a také způsob jeho realizace v praxi. „Někdo v sobě potřebuje najít nový impuls, adaptovat se na situaci nebo přenastavit své fungování, jinak využít čas. Tématy jsou také konkrétní postupy slaďování práce a péče o rodinu a nejčastěji také zvýšení sebevědomí a podpora,“ dodává poradkyně.

TIP: Od 23. září se pravidelně schází skupina rodičů vracejících se na trh práce v rámci programu Re:START

Důležité je, věnovat po období intenzivní péče o druhé, čas zase sám sobě. Individuální konzultace trvá v Centru vzdělávání všem hodinu a s kariérovým poradcem je možné domluvit se až na patnácti schůzkách. V případě aktivit, jako je profesně-rozvojová skupina Re:START, se pak vyplatí investovat do sebe dvě hodiny jednou za 14 dní a najít svou cestu ve spolupráci s odborným poradcem, ale i ostatními v podobné situaci.

TIP: Přečtěte si rady a tipy, jak najít práci po mateřské/rodičovské dovolené