Zápisník kariérových poradců - mapování kompetencí

Ke kýžené změně v profesní oblasti může napomoci poznání a pojmenování toho, co člověk vlastně umí. Mapování kompetencí ve spolupráci s kariérovou poradkyní bylo přínosem i pro paní Jitku, která toužila po patnácti letech po změně zaměstnání.

Celý život pracovala paní Jitka v oboru strojírenské technologie, na stejném místě vydržela více než 15 let. Na Centrum vzdělávání všem se po této době obrátila s tím, že by ráda udělala změnu, neví ale, kterou cestou se vydat. Souviselo to s nízkým pracovním sebevědomím, vyplývajícím z pocitu, že nic jiného, než své dosavadní zaměstnání nevykonávala a tudíž neumí. Přesto byla odhodlaná jít za změnou, což bylo z pohledu kariérového poradenství velkým přínosem, protože motivace paní Jitky byla veliká.

Po podrobném seznámení se s její situací jsme společně pojmenovaly dva základní problémy. Jitka jednak neměla představu, jakou práci hledat, protože netušila, co jiného vlastně může dělat. Navíc bydlela v menším městě, kde byly možnosti pracovního trhu přece jen limitované. Druhým okruhem, na který jsme se zaměřily, byla její nízká sebedůvěra. Po tomto vyhodnocení jsme se domluvily na spolupráci za použití metody mapování kompetencí. Jedná se o sérii sebezkušenostních cvičení, skrze která má člověk možnost se důkladněji poznat a zjistit, co umí. Podobné odhalení kompetencí může mít dobrý vliv na zvýšení pracovního i osobního sebevědomí. Pomáhá tedy prakticky i psychicky, a to vzhledem k tomu, že klient si sám řídí míru osobních témat, kterou je schopen a ochoten odhalit. Je to tedy proces bezpečný a příjemný.

S paní Jitkou jsme se setkaly na pěti konzultacích, a to i několikahodinových, konzultovaly jsme také přes email či skype. V předvánočním období pak od ní přišla tato zpráva: „Dobrý den, po delší době se zase ozývám. Chtěla bych Vám popřát pokojné Vánoce a všechno dobré v novém roce. A taky oznámit, že od 2. ledna nastupuji do nového zaměstnání. Za všechno děkuji a mějte se. Jitka

S paní Jitkou se tedy díky zmapování jejich profesních dovedností a pojmenování dalších témat podařilo uskutečnit změnu zaměstnání a získat psychickou pohodu. Osobně jako kariérová poradkyně jsem vždy ráda za možnost být při tom, když člověk takto roste.

 

Kariérová poradkyně Tereza Janačíková Nováková