Zápisník kariérových poradců – ztráta zaměstnání po padesátce

Vypořádat se s naprosto novou situací ztráty zaměstnání není jednoduché, navíc když patříte do statisticky špatně zaměstnatelné skupiny lidí starších padesáti let. Paní Hana se s touto životní etapou vypořádala ve spolupráci s kariérovou poradkyní CVV znovunalezením víry ve vlastní schopnosti a zkušenosti, které nezmizí jen tím, že člověk přijde o zaměstnání.

Paní Hana přišla do Centra vzdělávání všem v Boskovicích poté, co v 57 letech ztratila práci. Úřad, kde pracovala, se reorganizoval a její pozice byla zrušena. Pro člověka, který celý život pracoval ve školství a také na vedoucích pozicích, byla nezaměstnanost úplně novou životní zkušeností, navíc posílenou nepříznivými statistikami zaměstnanosti u lidí nad padesát let. Hana však měla velké odhodlání se s touto situací poprat a také chuť dál v práci uplatňovat svoje dovednosti a zkušenosti.

První věcí, na kterou jsme se při našich společných konzultacích zaměřily, byla úprava životopisu. Paní Hana měla spoustu zajímavých zkušeností a široké vzdělání. Snažily jsme se proto životopis vyladit tak, aby byl přehledný, zajímavý a bylo z něj patrné, co všechno může Hana zaměstnavatelům nabídnout. Dále jsme spolu hodně uvažovaly o tom, jaké jsou možnosti, které při hledání zaměstnání má. Zvažovaly jsme, kde všude může své zkušenosti uplatnit.

Při naší spolupráci se začaly objevovat i pocity, které s sebou ztráta zaměstnání občas přináší - pocit bezmoci, ztráta důvěry ve vlastní schopnosti a nespokojenost. Nevěnovaly jsme se proto jen hledání nové práce, ale i těmto pocitům a možnostem, jak období nezaměstnanosti zvládnout. Paní Hana postupně zjistila, že toto období může smysluplně využít aktivitami, na které doposud neměla prostor a odkládala je.

Největší zlom k lepšímu nastal po události, která je pro většinu lidí spíše strašákem, po neúspěšném výběrovém řízení. V našich rozhovorech jsme se věnovaly tomu, že hledat práci často znamená vystavit se hodnocení druhých, ale zároveň si můžeme stanovit i vlastní kritéria toho, že jsme uspěli. Hanu na základě pohovoru nevybrali, sama ovšem měla pocit, že ho zvládla na výbornou, že své práci rozumí a že udělala vše, co bylo v jejích silách. To jí umožnilo účastnit se dalších výběrových řízení s daleko větším klidem a sebevědomím. I když zatím neuspěla na konkrétní pozici, její vystupování na pohovorech jí přineslo další nabídky. Jedna z nich, v novém odvětví vzdělávání dospělých, Hanu oslovila, a s chutí učit se zase nové věci se jí chopila. Závěrem naší spolupráce pak hodnotila, že jí celá tato zkušenost pomohla získat víru ve vlastní schopnosti, zkušenosti a zásluhy, které nezmizí jen tím, že přijdeme o zaměstnání, a také poznání, že život není jen práce.

 

Kariérová poradkyně Martina Neumannová

Reflexe klientky

S Centrem vzdělávání všem jsem začala spolupracovat v okamžiku, kdy jsem se ze dne na den ocitla v situaci, že přijdu o zaměstnání, což v mém věku nebyla záviděníhodná situace. Zkušenosti v tomto směru jsem měla minimální, a tak jsem se rozhodla, že se pokusím nějak zorientovat s pomocí kariérové poradkyně. Nejdříve mi pomáhalo, že jsem měla někoho, kdo mě vyslechl a snažil se mi dodat vnitřních sil k vyrovnání se se vším. Vedly jsme dlouhé hovory o tom, co umím, čeho jsem již dosáhla a jak tyto zkušenosti zúročit při hledání nové práce. Zároveň jsem získávala zpětnou vazbu na to, jak reagovat na neúspěch při hledání práce a hlavně nevzdávat se. Postupně jsem v sobě probudila bojovníka - jen tak to nezabalit a stále se o něco pokoušet. Vzala jsem to později jako příležitost dokázat si, že to zvládnu a zaměstnání nakonec najdu. Bez podpory a povzbuzování bych se asi tak rychle na nohy nepostavila. Nakonec jsem sama nad sebou zvítězila a podařilo se mi najít nové pracovní uplatnění. Velkou zásluhu na tom má také poradkyně CVV Martina Neumannová, která mi ve všem velmi pomáhala a hlavně mi věřila, čímž jsem začala věřit i já sama sobě. Jsem ráda, že věci jsou tak, jak jsou.