Zápisník kariérových poradců – strategie přímého oslovení zaměstnavatelů

Po rodičovské dovolené hledala paní Lucie marně několik měsíců pracovní uplatnění. Absolvovala sice několik pohovorů, ale ve většině případů měla nulovou odezvu zaměstnavatelů na zaslaný životopis. Jako svoji slabinu vnímala nedostatek praxe. Proto se ještě před tím, než se obrátila na Centrum vzdělávání všem, zúčastnila projektu zaměřeného na získávání praxe a chystala se nastoupit na stáž v oblasti finančního poradenství. S tímto zaměřením však nebyla úplně spokojená, a hledala proto informace a východisko ze své situace.

Na začátku naší spolupráce v rámci kariérového poradenství jsme se zaměřily na vylepšení životopisu a konzultaci různých možností získávání informací o pracovních nabídkách. Lucie si nebyla jistá, co všechno uvádět do motivačního dopisu, proto jsme se této oblasti také věnovaly. Lucie využila i možnosti zúčastnit se v CVV cvičného výběrového řízení a také simulovaného assessment centra, a získala tak zpětnou vazbu na svoji prezentaci u zaměstnavatele.

 

TIP: Absolvujte cvičné výběrové řízení a získejte cennou zpětnou vazbu. Kontaktujte kariérové poradce CVV

 

Jakmile jsme společně prošly základní postupy, jak se na trhu práce pohybovat a jak se prezentovat zaměstnavatelům, začala Lucie více přemýšlet o svém vytčeném směru. Dotkly jsme se tématu překonávání překážek a obvyklých strategií, které dosud volila. Probíraly jsme detailněji její pracovní historii, představu ideální práce, zaměřovaly jsme se na činnosti, ve kterých se vnímá jako úspěšná. Na základě toho se Lucie rozhodla zintenzivnit svůj trénink v oblasti účetnictví – začala pravidelně docházet na brigádu a využila možnosti konzultovat řešení jednotlivých účetních případů a více se tak naučit. Díky častějšímu kontaktu s praxí si ověřila, že ji tato práce baví a ráda by u ní zůstala. Ve firmě, kde brigádu vykonávala, však bohužel nebyl možný posun k trvalejší formě práce a v inzerci se vhodné nabídky aktuálně neobjevovaly. Přistoupily jsme proto ke strategii přímého oslovení firem. Společnými konzultacemi si Lucie dodávala k tomuto kroku odvahu a snažila se překonávat vracející se obavu z neúspěchu. Významným krokem pro ni bylo první přímé oslovení vytipovaného zaměstnavatele, byť zatím bez konkrétního výsledku.

Lucie nadále cítila potřebu posílit svoje kompetence v oblasti účetnictví. Využila možnosti vzdělat se v rekvalifikačním kurzu, ve kterém poté úspěšně složila závěrečné zkoušky. V rámci naší spolupráce máme nyní před sebou vytvoření adaptačního plánu pro první období po získání nového zaměstnání. To je obvykle díky jasnému záměru a strategii jen otázkou času.

 

Kariérová poradkyně Dana Sklenářová