Tipy a rady: Online vzdělávání (MOOC)

Kurzy a školení již nemusíte absolvovat „v lavici“, trendem dnešní doby je vzdělávání na internetu. Tento způsob je populární nejen proto, že je většinou zdarma, ale poskytuje také obrovský výběr témat a oborů, třeba i od věhlasných světových univerzit. Představujeme vám jeho základní princip a přinášíme také tipy, kde s online vzděláváním začít.

Online vzdělávání je známé především pod zkratkou MOOC z anglického pojmu Massive Online Open Courses neboli hromadné otevřené online kurzy. Tento způsob vzdělávání se začal vyvíjet zhruba před třemi lety a jeho popularita čím dál více vzrůstá - nejznámějšího kurzu MOOC ze Stanfordské univerzity o umělé inteligenci se zúčastnilo sto tisíc studentů.

Princip MOOC spočívá především ve sdílení. Univerzita, organizace popř. firma připraví tematický obsah se seznamem odkazů na studijní materiály a online přednášky odborníků. Kurz má daný časový harmonogram (to jej odlišuje např. od e-learningu). Zájemci se do kurzu přihlásí, využívají fórum, nastudují materiály a aktivně se zúčastní webcastu (přednášky na internetu). Učení tak probíhá prostřednictvím studijních materiálů, videozáznamů, kvízů, testů, e-diskuzí nad texty, interaktivními cvičeními i kontakty s lidmi v mezinárodním prostředí.

Výhodou masovosti MOOC je, že obsah kurzů připravuji přední univerzity z celého světa, kvalita materiálů je tak na velmi vysoké úrovni. Velký počet lidí a globální charakter vzdělávání však většinou vyžaduje znalost anglického jazyka.

 

Kde začít? Na webu!

V češtině:

Seduo – bezplatné i placené kurzy, díky kterým zazáříte v práci nebo nakopnete vlastní projekty.

Mimo školu - organizace, která vzdělává pro život v 21. století. Učí lidi, jak se vzdělávat po svém, rozvíjet svou kariéru a pracovat s informacemi.

Khanova škola - vzdělávací portál pro děti i dospělé. Vše zdarma a z pohodlí vašich domovů.

Kurzo.cz - seznam stovek online vzdělávacích kurzů, ebooků a webinářů od česko-slovenských autorů

 

V angličtině:

EDX – byl založen Harvardskou univerzitou a MIT. Najdete zde velmi kvalitní MOOC kurzy těch nejlepších světových univerzit.

Coursera – poskytuje univerzální přístup ke světovému vzdělání.

Udacity – posláním je zprostředkovávat cenově dostupné a vysoce efektivní vysokoškolské vzdělání.

Future Learn – poskytují různorodé kurzy z předních světových univerzit a kulturních organizací.

Iversity – Evropská digitální vzdělávací platforma pro profesní rozvoj

Open2Study - široké spektrum zajímavých kurzů s možností získat certifikát či diplom

Udemy – pomocí placených i free kurzů zdokonalíte své dovednosti online (vybírat můžete marketingové, designové či IT kurzy, ale i zaměření na životní styl a zdraví, hudbu, jazyky, …)

Canvas – Canvas Network nabízí otevřené on-line kurzy vedené pedagogy po celém světě. Poskytuje platformu, kam se mohou učitelé, studenti a instituce z celého světa připojit s jejich vlastním kurzem pro osobní růst, profesní rozvoj či akademické bádání.

TreeHouse – přes tisíc videí vytvořených experty na web design, kódování a business. Členství je zpoplatněné.

 

Online vzdělávání sice do budoucna úplně nenahradí tradiční postupy výuky, svým charakterem zvládajícím více studentů za méně peněz se ale bude masově zavádět. To může vést k postupné proměně systému vzdělávání, proto je důležité jít s dobou a tento trend sledovat a využívat.