Vybočte z davu a přihlaste se znovu na střední

Zvažujete-li po absolvování střední školy další studium, vysoká škola nemusí být jedinou možností. Co takhle jít znovu na střední? Umožňují to zkrácená studia na odborných školách a přinášejí s sebou několik výhod.

 

 

 

 

Proč by vás zkrácená studia mohla zajímat?

 

 

Zkrácená studia představují ideální volbu pro rozšíření kvalifikace po střední škole. Jsou určena zájemcům každého věku s ukončeným středním vzděláním. Pro absolventy do 26 let jsou zcela zdarma, starším uchazečům vzniká povinnost platit sociální a zdravotní pojištění. Pokud zvolíte denní studium, po roce máte většinou hotovo. U dálkového studia je obvyklá délka dva roky. Získat můžete jak výuční list, tak jej zakončit maturitou.

S výučním listem se můžete přihlásit na zkrácené studium ukončené výučním listem.

S maturitou se můžete přihlásit na zkrácené studium ukončené výučním listem nebo maturitou.

 

20 škol na jednom stánku

Zkrácená studia nabízejí střední odborné školy v celém Jihomoravském kraji. Vybírat můžete z velkého množství perspektivních oborů. Velmi dobré uplatnění najdete v různých oborech, od gastronomie, kosmetiky, zahradnictví, ošetřovatelství a sociálních služeb až po řemesla. Kompletní nabídku jsme vám osobně představili 1. - 4. listopadu 2016 na brněnském výstavišti v rámci Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus.

Na veletrhu se můžete více dozvědět například o zkrácených studiích v oborech:

 

Aktuální přehled zkrácených studií najdete také v naší databázi.

 

Výuční list místo titulu? Proč ne

Jakub loni odmaturoval s odřenýma ušima. Na vysokou se mu nechtělo a do práce už vůbec ne. Navíc ani neměl jasno, co by chtěl po gymnáziu dělat. Hledal proto vysokou školu, na kterou by se dostal i jako průměrný žák. Tehdy jsme ho potkali na Gaudeamu a představili mu zkrácená studia, o kterých nikdy předtím neslyšel. Jakmile měl informace, zjistil, že tenhle typ studování by pro něj mohl být ideální volbou. Zaujal ho především obor truhlář. Vždy ho bavila práce se dřevem, ale nikdy ho nenapadlo, že by se ze záliby mohla stát profese. Velmi atraktivní pro něj byla i představa vlastního podnikání po ukončení studia. Rozhodl se do toho jít a za rok absolvoval. Nyní pracuje jako živnostník a svou práci má rád, nestěžuje si na počet zákazníků ani finance  „Mám se asi líp, než kdybych se několik let snažil prokousat k titulu na vysoké škole, po které bych ani nemusel najít dobré pracovní uplatnění.“

Zkrácená studia kladně hodnotí i další absolventi - Aleně dalo zkrácené studium oboru Čalounictví po inženýrských studiích na univerzitě jistotu, že něco umí. Nicol zase k původnímu oboru Grafik přidala ještě knihařinu. A studium ji tak nadchlo, že se rozhodla své znalosti a dovednosti v oboru předávat dále jako učitelka odborného výcviku.

Už víte, jakou cestou se po střední škole vydáte vy? Inspirujte se ke zkrácenému studiu v naší databázi.