Co všechno zvážit při výběru střední školy? A jak se nakonec rozhodnout? Víme, že tato volba nemusí být úplně jednoduchá. Dali jsme proto dohromady užitečné tipy a rady, které pomohou budoucímu středoškolákovi uspořádat myšlenky a zorientovat se v tom, co by chtěl v budoucnu dělat a jak toho dosáhnout.
1) Důležité je poznat sám sebe
Na začátku je dobré si uvědomit, pro co má žák vlohy, co by jej mohlo v budoucnu bavit a v čem by mohl být dobrý. Pomohou odpovědi na tyto otázky:
✓ Co rád/a dělá?
✓ Co se mu/jí daří?
✓ Pro co má nadání?
✓ V jakých činnostech je jednička?
✓ Je manuálně zručný/á?
✓ Jaké má sny a plány?
Je důležité odpovídat na otázky upřímně a realisticky. Pokud žáka něco baví, proč zrovna tohle? Pokud mu něco jde, jaké jsou toho důkazy? Má-li nějaké sny a plány, co dělá pro jejich uskutečnění? Jestliže se mu něco nedaří, jak se s tím obvykle vypořádá?
Užitečné je sepsat si své silné stránky (např. cílevědomost) plus uvést konkrétní příklad, kdy se projevila (např. Moje cílevědomost se projevila, když jsem dokázal/a…). Stejně tak je ale dobré popřemýšlet o tom, co by bylo dobré zlepšit. Velmi přínosné je pro žáka také získání zpětné vazby na jeho silné a slabé stránky od někoho jiného (například od rodiče, příbuzného či pedagoga). Výsledek by si pak měl porovnat s tím, co si o sobě myslí sám.
2) Poznávání různých profesí
Jaké je žákovo vysněné povolání? Měl by o něm popřemýšlet a poté zjistit o profesi (např. hasič) další podrobnosti:
Pokud žák zatím nemá představu, co by chtěl v budoucnu dělat, doporučujeme prozkoumat, které z oborů jsou aktuálně perspektivní a je v nich dobré uplatnění.
TIP: Informace o uplatnění absolventů škol na trhu práce nabízí např. www.infoabsolvent.cz
3) Obor studia = konkrétní škola
Jakmile zjistíte, který obor je pro žáka perspektivní nebo vede k vytipované profesi, podívejte se, která škola jej nabízí. O konkrétní škole pak vyhledejte další informace:
- Jaký stupeň vzdělání lze na škole získat (výuční list, maturita)?
- Platí se zde školné?
- Kolik žáků přijímají, jaké jsou podmínky přijetí?
- Jaká je úspěšnost žáků u závěrečných zkoušek/maturit?
- Jak jsou absolventi úspěšní při hledání zaměstnání nebo při přijímání do dalšího studia?
- Jak daleko je škola od místa bydliště? Nabízí možnost ubytování a stravování?
- Existují nějaké organizované mimoškolní aktivity? Jak je činnost školy napojená na praxi v oboru?
Velmi důležitý je také osobní dojem – neváhejte navštívit vytipované školy při Dnech otevřených dveří, na Veletrhu středních škol apod.
TIP: Seznam středních škol najdete na webu www.stredniskoly.cz
4) Praktické informace na internetu
Pro další informace o středních školách a přijímacím řízení doporučujeme také:
5) Stále nevíte? Obraťte se na nás
Pokud je žákovi alespoň 14 let, může přijít sám nebo v doprovodu rodičů na bezplatnou individuální konzultaci s kariérovým poradcem do Centra vzdělávání všem. Při celém procesu poznávání a rozhodování mohou být nápomocni také rodiče nebo jiní blízcí lidé, učitel, výchovný nebo kariérový poradce, školní psycholog, pracovník pedagogicko-psychologické poradny nebo Úřad práce.