Ajťákem do čtyř měsíců? S vhodným vzděláním nic nemožného

Diplom z fakulty informatiky, stovky nocí strávených kódováním a špičkový notebook za desítky tisíc.
To je v očích spousty lidí typický ajťák. Obor IT však dávno není jen pro hrstku vyvolených. Nejen o tom jsme hovořili s Marianem Hurtou, jedním ze dvou zakladatelů společnosti ENGETO Academy, která nabízí IT kurzy pro jednotlivce i firmy.

V čem jsou jiní než konkurence? Studentům se věnují po všech stránkách. Díky online portálu, který vyvinuli přesně podle toho, jak funguje ajťák ve skutečné  firmě, si studenti mohou vyzkoušet práci v IT firmě den po dni. A to v podstatě odkudkoliv. Absolventům nabízí také kariérní poradenství. A funguje to. Přes 85 % úspěšných absolventů uspělo na pohovorech v těch nejlepších IT firmách.

 

Digitální gramotnost jako součást životopisu

Českým firmám chybí až dvacet tisíc ajťáků. Uplatnění tak najdou i lidé, kteří nejsou vyloženě odborníky v programování. Někdy stačí
i základní znalost programovacího jazyka, práce s operačním systémem a základy angličtiny.

Alespoň minimální IT znalosti jsou ale potřebné i pro běžný život. Podle Hurty by se proto měly takové dovednosti učit na školách. „Stejně jako žáci musí znát základy češtiny nebo matematiky, dnes musí například umět ovládat počítač a nastavit některé věci v operačním systému,“ říká Hurta.

Pokud škola informační technologie učí, studenti získávají častokrát nepotřebné informace. „Zaměstnavatelé však požadují i jiné věci než ty, které se studenti učí na střední nebo vysoké škole. Proto je důležité se i při škole dále vzdělávat a zaměřit se také na jiné formy vzdělávání,“ tvrdí Hurta.

IT kariéru můžete nastartovat za pár měsíců

Zapomeňte na několikaleté studium. Pochopení principů programování nemusí být běh na dlouhou trať. Samozřejmě ale záleží na konkrétním případu. „Když se uchazeč chce naučit Javascript nebo Javu, musí počítat s 9 až 12 měsíci. Když se učí Python a dokáže zabrat, stačí 3 až 4 měsíce,“ uvedl konkrétní příklad Hurta.

Rychlostudium je náročné. Bez silné motivace a intenzivní práce, včetně domácí přípravy, to nepůjde. Tady pomáhají lektoři, kteří jsou online téměř nepřetržitě. Pokud si student neví rady, mohou s nimi problém zkonzultovat. Programy této společnosti jsou proto vhodné
i pro úplné začátečníky.  

Hlavní je schopnost logického myšlení a chuť na sobě neustále pracovat. IT svět se totiž mění obrazně řečeno rychlostí světla. „Pokud se člověk naučí základy, snadněji přechází na nové technologie a systémy, neučí se pokaždé vše od začátku. Pokud třeba umí jeden programovací jazyk, relativně rychle se naučí i druhý,“ dodává Hurta.

Ajťácké know-how a personální agentura pod jednou střechou

Díky spojení výuky IT a služeb personální agentury si absolventi ENGETO z kurzů odnáší více než spoustu nových IT znalostí. „Tím, že studentům doporučíme vhodnou pracovní pozici u zaměstnavatele, pomáháme hledat pracovníky i konkrétním firmám. Je to výhodné jak pro naše studenty, tak pro firmy, které s námi spolupracují,“ vysvětlil výhody spolupráce jeden z manažerů Hurta.

Zaujaly Vás kurzy od ENGETO Academy? Vyberte si z jejich nabídky v naší databázi. Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte online kurz zdarma a následně se můžete teprve rozhodnout, zda kurz absolvujete. Více informací na webu ENGETO.