Jak začít kariéru kosmetičky

Zajímáte se o kosmetické přípravky, jejich využití a péči o pleť? Pokud vám nedělá problém práce s lidmi a rádi pomůžete zákazníkům ke zdravému a zkrášlenému zevnějšku, v následujícím článku můžete zjistit, jak začít kariéru kosmetičky.

 

 

 

Náplň práce

Kosmetička poskytuje odborné ošetřování pleti a pokožky, její regeneraci, zkrášlování a úpravu. Součástí její práce jsou poradenské služby, diagnostika pleti, testování a hodnocení nových přípravků, líčení, kosmetické masáže a další. Nepracují pouze s pletí, ale pečují také o obočí a řasy. Při výkonu tohoto povolání člověk není vystaven žádné významné zátěži, avšak ideálně by nemělo jít o člověka s onemocněními kůže či spojivek, alergickým onemocněním, závažným onemocněním dýchacích cest či s jiným onemocněním, znemožňujícím výkon práce (kompletní seznam dostupný zde). 

 

Jaké vzdělání potřebuji?

Pro výkon povolání kosmetičky existuje několik cest:

1. Studium střední školy

Nejvhodnější přípravou pro tuto pozici je střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru osobní služby. Další alternativou je střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru osobní služby.

2. Profesní kvalifikace

Povolání kosmetička je vymezeno v Národní soustavě kvalifikací, kde je také uvedeno, jaké schopnosti a dovednosti jsou potřeba pro úspěšné složení zkoušky (kvalifikační standard), a také témata, ze kterých se bude skládat závěrečná zkouška (hodnoticí standardy). K vykonání zkoušky je zapotřebí autorizovaná osoba (instituce), jejichž seznam je veřejný na výše uvedeném odkaze.

Pro přípravu ke zkoušce je vhodné využít rekvalifikačního kurzu.

 

Kde mohu pracovat?

Práce probíhá v salonu, uzpůsobeném pro vykonávání procedur. Je potřeba dodržovat hygienické podmínky nutné pro fungování salonu. Samozřejmě se nabízí také práce na živnostenský list a vést tak vlastní salon.

 

Kdo pořádá kurzy v Jihomoravském kraji?

Střední škola Brno, Charbulova, příspěvková organizace