Povoláním masér / masérka

Baví vás masírování, jste v dobré kondici a nevadí vám fyzický kontakt s lidmi? Tento koníček se může stát vaším povoláním.


 

 

 

Náplň práce

Povolání maséra se dělí na dvě specializace:

Masér pro klasickou a regenerační masáž

Náplní práce jsou klasické a další druhy regenerační masáže (reflexní, baňková, tlaková, manuální lymfodrenáž, přístrojová), součástí je stanovení masérských postupů a technik pro zlepšení zdravotního stavu klienta, stanovení dalších kondičních, rehabilitačních, kompenzačních, pooperačních a poúrazových (pouze pod přímým dohledem lékaře či fyzioterapeuta). Masér si vede dlouhodobou evidenci a pravidelně hodnotí masérské techniky.

Masér pro sportovní a rekondiční masáž

Úkolem sportovního maséra je provádět neléčebné, sportovní a pohotovostní masáže. Masér stanoví fyzický, psychický a sociální stav klienta, vykonává ruční masáže celého těla, aplikuje masážní přípravky a pomůcky (které také objednává a skladuje).

Jaké vzdělání potřebuji?

Pro výkon povolání maséra existuje několik cest:

1. Studium střední školy

Nejvhodnější přípravu pro sportovního maséra poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru provoz služeb a střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru osobní služby. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru rehabilitace, vyšší odborné vzdělání v oboru rehabilitace, střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů osobní a provozní služby a střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů zdravotnictví.

Vzdělání maséra pro klasickou a regenerační masáž je poněkud odlišné. Ideální přípravu poskytuje opět střední vzdělání s výučním listem v oboru provoz služeb a střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru osobní služby. Alternativou je vyšší odborné vzdělání v oboru rehabilitace, střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru rehabilitace, střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů zdravotnictví a střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů osobní a provozní služby.

2. Profesní kvalifikace

Povolání masér je vymezeno v Národní soustavě kvalifikací, opět ve dvou možnostech – jako klasická masáž a sportovní masáž. Na webu NSK u každé z kvalifikací je také uvedeno, jaké schopnosti a dovednosti jsou potřeba pro úspěšné složení zkoušky (kvalifikační standard), a také témata, ze kterých se bude skládat závěrečná zkouška (hodnoticí standardy). K vykonání zkoušky je zapotřebí autorizovaná osoba (instituce), jejichž seznam je veřejný na výše uvedeném odkaze.

V případě získání profesní kvalifikace Sportovní masáž, je možno získat úplnou profesní kvalifikaci, nazvanou jako Rekondiční a sportovní masér.

Pro přípravu ke zkoušce je vhodné využít rekvalifikačního kurzu, který samotnou profesní zkoušku obsahuje. 

 

Kdo pořádá kurzy v Jihomoravském kraji?

Relax Academy s.r.o.Massage and Cosmetics school

INPROV, s.r.o.

Studio Nely,Ivo Vítkovič

Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola, příspěvková organizace