Náplň práce
Správce nastavuje parametry počítačových sítí tak, aby zajistil funkčnost a bezpečnost provozu výpočetních systémů v organizaci. Nastavuje, monitoruje a diagnostikuje počítačové sítě, zajišťuje antivirovou ochranu, detekuje chyby, stará se o zálohy, vede příslušnou dokumentaci. V některých případech může být správce sítě současně správcem operačních systémů, k této pozici se však vztahují jiné kvalifikační požadavky.
Jaké vzdělání potřebuji?
Ačkoli střední vzdělání není tou nejvhodnější přípravou pro výkon tohoto povolání, existují školy, které poskytují potřebné znalosti, a to střední školy s maturitou v oboru výpočetní technika.
Vhodné studium pro výkon správce sítí je vyšší odborné vzdělání v oboru výpočetní technika a informační technologie, případně také v oboru aplikovaná elektronika či výpočetní technika.
Doporučenou přípravu poskytují bakalářské studijní programy oborů informatika, elektrotechnika a informatika, aplikovaná informatika, systémové inženýrství a informatika, inženýrská informatika.
Povolání správce sítí v malých a středních organizacích je vymezeno v Národní soustavě kvalifikací, kde je také uvedeno, jaké schopnosti a dovednosti jsou potřeba pro úspěšné složení zkoušky (kvalifikační standard), a také témata, ze kterých se bude skládat závěrečná zkouška (hodnoticí standardy). K vykonání zkoušky je zapotřebí autorizovaná osoba (instituce), jejichž seznam je veřejný na výše uvedeném odkaze.
Pro přípravu ke zkoušce je vhodné využít 200 hodinového kurzu.
Kurzy v Jihomoravském kraji poskytují:
Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno, příspěvková organizace