Jak vybrat zaměstnance

Assessment centrum (AC), jako jedna z forem výběrového řízení, byla hlavním důvodem setkání studentů a doktorandů brněnských vysokých škol v prostorách Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, z.s.p.o. (JCMM). Možnost vyzkoušet si tuto formu nanečisto získali díky službě kariérového poradenství Centra vzdělávání všem.

Jak to funguje v praxi

Modelové situace, ukázky týmové spolupráce, diagnostika formou různých testů, pohovory nebo představení ostatních kandidátů, podoba této specifické formy výběrového řízení se liší. Dá se na ni předem připravit? Co při AC mohu zažít? Na co se zaměřit? Marcela Leugnerová pracuje na Katedře psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. S výběrovými řízeními má zkušenosti i ve firmách. Zhostila se už počtvrté role hlavního hodnotitele.

 „Účastníci si vyzkouší konkrétní situace, na konci jim vysvětlíme, o co v nich šlo, účastníci také dostanou zpětnou vazbu, kde budou podrobně popsány výsledky. Týká se to více předpokladů osobnostních, pro komunikaci s druhými lidmi, což jsou věci, které se lidé běžně nemají možnost o sobě dozvědět,“ zhodnotila přínos pro účastníky lektorka. Prozradila, s čím se mohou uchazeči setkat při této formě výběrového řízení.

„Zaměřujeme se například na to, jak je člověk schopný pracovat v týmu, a to tím způsobem, že účastníci dostanou úkol, který si mají zpracovat samostatně a dále v týmu dojít ke společnému způsobu řešení,“ uvedla příklad Leugnerová. 

„Oslovilo mě to hlavně proto, že je to forma výběrového řízení, se kterou se běžně nepotkáte, především na vyšších pozicích se používá. Dostali jsme možnost si to zkusit nanečisto, dostat zpětnou vazbu, určitě je to zajímavé,“ říká Stanislav Smatana. Je doktorandem VUT na Fakultě informačních technologií. „Zaujalo mě, jaké je to příjemné a zábavné, což tedy nevím, jestli je i při reálném výběrovém řízení. Pokud ano, potom je to fajn,“ ocenil průběh setkání Smatana.

Studenti v pozici hodnotitelů

Hodnotiteli se stali také studenti. V rámci praxe si pozici profesionálních personalistů vyzkoušeli studenti magisterského studia psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V roli hodnotitelů mají za sebou celosemestrální kurz AC, kde se učili, jak pohlížet na uchazeče. Zpětnou vazbu získají i oni.

„Jsem ráda za možnost si to vyzkoušet v reálnějším prostředí. Vidíme, jaké je hodnotit hned několik situací společně. Můžeme si současně zažít, jaké to je být součástí celého AC od začátku až do konce,“ zmínila Eliška Schejbalová, studentka navazujícího magisterského studia v roli hodnotitelky.

Vyzkoušejte si Assessment centrum v bezpečném prostřední JCMM

 

 

O dalším plánovaném termínu cvičného AC vás budeme včas informovat. Pokud máte zájem, jsme připraveni pro vás přichystat AC na míru v rámci služeb kariérového poradenství.