Životopis

Pokud hledáme práci, musíme zaměstnavateli předložit svůj životopis či moderně CV (Curriculum Vitae). Kde se pro jeho vytvoření inspirovat? A co personalisté v životopise hledají?

Psaní životopisu má svá pravidla a životopis má danou obsahovou strukturu (hlavička – základní osobní údaje, vzdělávání, pracovaní zkušenosti a praxe, absolvované kurzy, počítačové a jazykové znalosti, řidičský průkaz). Určitě bychom neměli opomenout oblast svých zájmů a koníčků.

 

Uvádějme pravdivé údaje o sobě a svých kompetencích. U pohovoru se ukáže, jací jsme a připravme si i důkazy pro svá tvrzení, pravděpodobně se na ně někdo zeptá, či si je dokonce vyzkouší (třeba znalost angličtiny nebo organizační schopnosti).

Ideální je, když při psaní životopisu vycházíme ze svého portfolia resp. svých zmapovaných kompetencí. Je také důležité zjistit si předem relevantní informace k dané pracovní pozici a v tomto kontextu životopis psát. Nemusíme uvádět věk, pohlaví, stav, národnost ani vyznání. Do životopisu můžeme vložit i svou aktuální fotku (nějakou formální, ne zrovna z pláže).

Doporučujeme seznámit se s trendy a tipy pro psaní životopisu (lze vygooglit spoustu odkazů) a případně se inspirovat nějakým vzorem. Nebo můžeme využít i evropský formát životopisu Europass (někdy je dokonce vyžadován).

Pokud je životopis tématem ve škole, může se stát jeho tvorba zábavnou a kreativní činností. Nechme žáky či studenty vytvořit kreslený či hudební životopis.