Medailon kariérového poradce – Pavla

Pavla Frňková

V současnosti pracuje jako kariérová poradkyně JCMM na pobočce v Boskovicích, věnuje se také v rámci projektu KaPoDaV spolupráci s pedagogy, kterým pomáhá společně s kolegy rozvíjet kariérové poradenství na školách. Absolvovala komplexní psychoterapeutický výcvik v terapii zaměřené na řešení, v současnosti navštěvuje supervizní a koučovací výcvik stejného zaměření. Je držitelkou certifikátu Reteaming kouče a mimo to například absolvovala dvouletý výcvik v arteterapii.

Co tě baví na práci kariérového poradce/poradkyně?

Baví mě to, že každý klient je jedinečný, prošel jinými životními zkušenostmi a potřebuje na své cestě podpořit individuálním způsobem. Někdy to může vypadat, že příběhy klientů jsou podobné či stejné, ale právě ta jedinečnost každého z nich způsobuje, že práce je pokaždé něčím jiná a nová, a to mě nejvíce baví.

Jak se ti daří konzultovat v on-line prostoru?

Zpočátku mi trochu trvalo, než jsem si zvykla na to, že se zvuk či obraz na chvíli „zasekne“, také mi připadalo, že je online práce náročnější na koncentraci. Ale připadá mi, že už jsem si na to zvykla.  Vnímám, že online práce má své nevýhody, ale i výhody – oproti konzultaci tváří v tvář například chybí část neverbální komunikace, naproti tomu mohu v práci s klienty využívat některé online nástroje, například kreslení diagramů atd. Často si také píši více poznámek, různě v nich škrtám a čmárám, což bych asi v osobní konzultaci nedělala.

Jak se profesně rozvíjíš?

Velmi inspirující je pro mě účast na výcviku, dále intervize a supervize s kolegy, které mi pomáhají podívat se na spolupráci s klienty z jiného úhlu pohledu. Dalším způsobem rozvoje je reflexe mé vlastní práce – pokud s tím klienti souhlasí, tak si konzultace nahrávám, abych si je mohla znovu poslechnout a zamyslet se nad nimi. Často si všimnu věcí, které mi v konzultaci unikly, přemýšlím nad jinými alternativami, kam se s klientem ubírat atd.

Co tě v životě těší, baví? Čemu se věnuješ ve volném čase?

V životě mě těší a baví spousta věcí. Užívám si chvíle se svými dětmi a přáteli, často při činnostech, které nás všechny baví – ať už je to táboření, dobrodružné výlety do přírody či do hor, tančení, vyprávění zábavných historek, hraní na různé nástroje či hraní stolních her. Také mě baví chvilky ztišení, kdy si buď povídám s někým o samotě, nebo například cvičím jógu, při které se učím naslouchat sobě a svému tělu. V poslední době mě začala bavit práce na zahradě, na které mě těší klid a kontakt s přírodou, hlínou.

Který film, knížka písnička ti udělá vždycky radost?

Mám moc ráda knížky od Terryho Pratchetta, na kterých mě baví jeho neuvěřitelný humor a zároveň neočekávanost děje. Z filmů třeba klasika Na samotě u lesa a další tvorba Svěráka a Smoljaka. Mám také velmi ráda filmy či seriály, kdy jsou hlavními hrdinkami ženy, například nový seriál Unorthodox nebo Příběh služebnice. Hudby mám ráda v nejrůznějších podobách – od New Orleanského jazzu přes Chinaski, Red Hot Chilli Peppers a Zrní až po taneční hudbu.

Máte zájme o kariérovou konzultaci? Kontaktujte nás!