Medailon kariérového poradce – Radka

Radka Kučerová

Pro JCMM pracuje jako kariérová poradkyně na pobočce ve Znojmě již déle jak 3 roky. V rámci projektu PAKT se jí společně s kolegy dařilo vstoupit i do prostoru středních škol, kde pro studenty posledních ročníků realizovali zážitkovou formou seberozvojová a motivační setkání.

Většinu svého profesního života strávila ve školství jako učitelka napříč všemi stupni vzdělávání, dále i s dospělými coby lektorka a poradkyně v různých projektových firmách a neziskových organizacích. Je kvalifikovanou koučkou a terapeutkou.  S oblibou v poradenství používá projektivní techniky, imaginace a vizualizace a osobitý přístup ke klientům.

Co tě baví na práci kariérového poradce/poradkyně?

Je to tvůrčí proces. Jako kariérová poradkyně se snažím být spíše průvodcem na cestě klienta. Nejúčinnější se mi jeví pomoc, která vede k samostatnosti dotyčného při odstraňování překážek na jeho cestě. Rada i sebevíce dobře míněná nemusí nutně vést k pomoci, pokud nebude přijata klientem za vlastní a nepovede k zásadním krokům klienta, což nezřídka vyžaduje i změnu myšlení, chování a velkou dávku odvahy či vůle. Často předávám i celou škálu informací, které lidem schází k tomu, aby jednotlivé kroky mohli realizovat. Kariérové poradenství je mnohdy velkým dobrodružstvím, kdy rozmotáváme a hledáme východiska v něčem, co na počátku nemělo ani podobu a nebylo přesně pojmenované. Je to celá škála různých osobních příběhů. Každý je svým způsobem jedinečný a neopakovatelný. Zároveň je možné si zmapovat společné jmenovatele, které je charakterizují. Největší odměnou je mi životní příběh, ve kterém dopomohu k šťastnějšímu průběhu, prožívání či trvalejším výsledkům, obzvláště pokud se klient umí podělit o radost z úspěchu a předává zpětnou vazbu.

Jak se ti daří konzultovat v on-line prostoru?

Vnímám v něm velký potenciál možností, jak oslovit zájemce ještě z jiných cílových skupin, možnost být lidem více k dispozici v různé variabilitě využití těchto moderních technologií. Obzvláště pro maminky s malými dětmi, lidem s různými zdravotními hendikepy a i těm, kteří v rámci své pracovní doby či dostupnosti nemohou nás navštívit osobně v kanceláři. Zjistila jsem, že velké množství témat se dá řešit s klientem touto cestou. Pro mě osobně je to prostor, ve kterém se stále musím zdokonalovat. Byla jsem však sama překvapena, jak rychle a přirozeně jsme s klienty přešli v nouzovém stavu na tuto on-line komunikaci. Pro určitou skupinu lidí však budou tyto technologie ještě delší dobu nedostupné nebo se jim brání.

Jak se profesně rozvíjíš?

Stále si připadám jako na cestě a stále se učím novému, oborově i mezioborově. Největší učitelkou je mi život sám a snad mě činí i moudřejší. Též i  každý klient je mi novou výzvou a poznáním, taková jedna velká sebezkušenost, obzvláště pokud spolupracujeme na změně delší dobu. Na druhé straně je třeba si stále aktualizovat nové a nové informace například z oblasti socio-ekonomické, mít i nějaké to právní povědomí a sledovat aktuální dění.  A zjišťuji, že životní příběhy jedněch mohou být dobrým výukovým materiálem pro druhé.  Samozřejmě chráníme identitu klienta a citlivost jeho sdělení.

Co tě v životě těší, baví? Čemu se věnuješ ve volném čase?

V podstatě mě baví vše, čemu se věnuji profesně i v rámci svých osobních zájmů. Snažím se eliminovat to, co mi do života již nepatří a spíše čas i energii odebírá. Ráda trávím čas s lidmi, zvláště pokud nás pojí nějaká aktivita.  Vážím si svých přátel a velmi si cením každé sváteční i veselé chvíle prožité s nimi a hlavně s nejbližšími v rodině. Nejvíce volného času trávím v přírodě i na cestách a tento čas si chci nechat jen pro sebe.

Který film, knížka písnička ti udělá vždycky radost?

Potěší mě vše, v čem sama za sebe vnímám hloubku či přesah, přináší mi v danou chvíli nějaké poselství či moudrost nebo jen pozitivní naladění. V průběhu svého života mám stále ráda klasické pohádky a mýty mnoha národů,  cestopisné a historické filmy a vše, co přináší kvalitní umělecký zážitek.


Máte zájme o kariérovou konzultaci? Ozvěte se nám!