Medailon kariérového poradce – Tereza

Tereza Musilová

Terka je z Brna a primárně se věnuje kariérovému poradenství, terapiím a supervizím. Dříve dlouho působila v sociálních službách na manažerských i poradenských pozicích. Ráda nalézá řešení, ať už na úrovni potřeb jednotlivců, týmů nebo regionů. Ráda vidí věci ze širšího kontextu a těší ji i to, že se může podílet na systémových změnách k lepšímu fungování na národní úrovni.

 

Co tě baví na práci kariérové poradkyně?

Moc mě těší, jak mohu být lidem blízko. Jak mohu s klienty hledat a pojmenovávat jejich opravdová přání a pracovat na jejich uskutečnění. Uvědomuji si, jak je důležité, aby práce, která tvoří velkou část našeho životního prostoru, byla uspokojující, smysluplná a pasovala na naše hodnoty, priority, možnosti a využívala náš potenciál. Moc ráda hledám kombinace, jak toho u jednotlivých klientů dosáhnout.

Jak se ti daří konzultovat v on-line prostoru?

Musím říct, že jsem si v tom našla velké zalíbení. Během dvou měsíců jsem vyzkoušela několik aplikací, proškolila se a při jakémkoliv technickém nezdaru mě vedla má touha se prostě potkat na domluvené schůzce. Chybělo mi podání ruky, vonící společná káva. Ale i na to jsem si zvykla. Líbí se mi na tom, že se mohou spojit lidé, kteří to k sobě mají daleko, ušetří se tím čas. Zároveň mi dělá radost, že se dá i v online prostředí vytvořit důvěra, bezpečné, příjemné a smysluplné setkání.

Jak se profesně rozvíjíš?

V tuto chvíli se nejvíce nechávám inspirovat rozhovory s odborníky, kolegy a prima lidmi u jednotlivých oblastí mých profesních zájmů. Prošla jsem osmiletou intenzivní prací a učením se v psychoterapeutickém výcviku a výcviku v supervizi a koučování, to bylo pro mě nesmírně cenné. Snažím se rozvíjet a učit díky setkávání s lidmi, organizacemi a skrze zážitky si užívat nová a nová poznávání.

Co tě v životě těší, baví? Čemu se věnuješ ve volném čase?

Těší mě svoboda v mnoha kontextech, setkávání s lidmi, umění, design a poznávání nového. Ráda cestuji, ráda jsem turistkou ve městě, kde žiji. Když potřebuji ventil, tak maluji obrazy, fotím a zachytávám detaily, renovuji staré věci. Miluji vetešnictví. Když potřebuji načerpat energii jsem na chatě na čerstvém vzduchu a vnímám barvy, vůně, zvuky a klid přírody.

Který film, knížka písnička ti udělá vždycky radost?

Hluboký zážitek jsem měla u představení Král Lear na Špilberku s panem Třískou, obdivuji skvěle udělaný seriál Sedmilhářky s Nicole Kidman, rozpláče mě Modlitba pro vodu Jiřího Pavlici, roztančí mě Tata Bojs, ráda čtu kniky od Patrika Hartla, a jeho smích mě zaručeně rozesměje vždy.