Medailon kariérového poradce – Martina

Martina Milotová

V jádru optimistka, která se snaží hledat způsoby, jak věci dělat, spíše než naopak, to je Martina. Lákají ji nové výzvy. I když ne znamením zvěrokruhu, říká o sobě, že je solidní střelec, ovšem ochotná přijmout riziko v případě neúspěchu. Má ráda otevřené lidi s vlastním názorem. Miluje svou rodinu, moře a hezké praktické věcičky všeho druhu.

 

 

Co tě baví na práci kariérové poradkyně?

Mě baví přesah toho oboru a možnost být u postupných systémových změn, zejména ve vzdělávání. Baví mě úzká komunita profesionálů, která se okolo tohoto tématu vytváří, a kteří jsou zároveň otevření a angažovaní a toto téma posunují dopředu. Ráda se vídám s klienty, ať už jsou to žáci, učitelé, veřejnost. Je mi velkou ctí stát se součástí životní etapy, podpořit je tím, co umím, a zase z příběhu vystoupit.

Jak se ti daří konzultovat v on-line prostoru?

Myslím, že se celému týmu poradců JCMM podařilo rychle přizpůsobit nové situaci. Měli jsme do online prostoru namířeno už pár měsíců před jarními vládními omezeními. Já jsem vlastně moc ráda, že jsme do toho “hupli” takhle naráz. I když vím, že to pro některé kolegy nemuselo být komfortní, zvládli jsme to skvěle. Vzájemně jsme se v týmu podpořili formou intervizí a samozřejmě i po technické stránce.

Já se nesnažím srovnávat online a “živé” konzultace, protože každá má pro mě své pro a proti. Na online formě mi připadne fantastická ta bezbariérovost a pokud má klient technické vybavení, tak její naprostá dostupnost. 

Jak se profesně rozvíjíš?

O kariérku se mluví tak, že je to multidisciplinární obor. Vyžaduje to od nás přehled a dovednosti v několika oborech naráz. Někdy mi to vlastně působí trochu frustraci, ten nepoměr, kolik bych toho chtěla přečíst a vědět, a to, kolik mám reálně po práci času. Ale určitě sleduji nové trendy a vlny v možnostech vedení dialogu a práci s klienty v individuální a skupinové formě. Sleduji trendy v HR, na trhu práce a ve vzdělávání. Sleduji inspirativní práci svých kolegů a lidí z branže. A samozřejmě novinky v oboru kariérového poradenství ve světě.

Který film, knížka nebo písnička ti udělá radost?

Jsem pravěká fanynka brněnských Květů. Radost mám, když objevím fajn kapelu, kterou neznám nebo když jdu na koncert.