ČT: Kariérní poradenství bude fungovat i v Hodoníně

Hodonín odstartoval projekt na pomoc nezaměstnaným. Pobočku tam otevírá brněnské Cenrum vzdělávání všem. Bude radit absolventům, lidem bez práce i těm, kteří se chtějí dál vzdělávat nebo podnikat.

19letý Marek je vyučený truhlář, teď pokračuje v maturitním studiu. Kvůli dalšímu uplatnění se obrátil právě na kariérní poradce brněnského Centra vzdělávání všem.

Marek: "Bych se potřeboval zdokonalit v jazyce a případně, pokud by mně mohli zařídit nějakou praxi nebo stáž přímo, co se týče mého oboru. Bych chtěl být atraktivnější potom pro budoucího zaměstnavatele, anebo kdybych si chtěl založit vlastní živnost, tak aby se mi líp dařilo."

Martina MACEK, kariérní konzultantka CVV: "My se snažíme vlastně individuálně přizpůsobovat vlastně potřebám, možnostem, požadavkům konkrétního klienta, ať už je to třeba vysokoškolák nebo třeba matka po mateřské, rodičovské dovolené nebo třeba vyučený nějaký řemeslník."

Kromě osobních konzultantů mohou zájemci využít internetovou databázi z více než 1700 kurzů v Jihomoravském kraji.

Hana ROZPRÝMOVÁ, vedoucí CVV: "Hlavně profesní, řemeslné a i rozvojové samozřejmě, určené jak, jak k nějaké dílčí změně nebo ke změně profese."

Josef HYPR, ředitel, Střední škola stavebních řemesel Brno: "Poptalo nás zhruba 45 uchazečů o nějaké vzdělávání, a to v oborech zejména tedy kominík a zedník."

Centrum vzdělávání všem v Brně oslaví už rok. Nejvíce zájemců je podle jeho statistik mezi středoškoláky a vysokoškoláky ve věku 30 až 50 let.

Hana ROZPRÝMOVÁ, vedoucí CVV: Centrum vzdělávání všem je zřízeno Jihomoravským krajem, je jím plně financováno, protože kraj si uvědomuje, že skutečně veřejnost to nemá v této oblasti teďka jednoduché.

Stejné centrum  začíná od března fungovat také pro lidi z Hodonína a okolí. To je region s největším počtem lidí bez práce v Jihomoravském kraji. Lednová čísla udávají nezaměstnanost 12,3 desetiny procenta, nejčastěji jsou bez zaměstnání mladí lidé ve věku 20 až 24 let.