V čem jste vážně dobří? Zkuste si na tuhle otázku upřímně odpovědět. V čem jste opravdu, ale opravdu dobří? Když se mě kariérní konzultantka Martina zeptala, nejdřív mi to moc nešlo. Na povrch se draly obecné formulace, které vám poradí v návodu „Jak napsat životopis“ a které do životopisu většina z nás nakonec napíše. Slova jako flexibilní, spolehlivá, dobrý člen týmu. To všechno sice jsem, ale to přece nejsou opravdové hodnoty, na kterých stavím svou osobnost a které mě dělají tím, kým jsem.
Abych dokázala upřímně odpovědět na otázky o tom, kdo jsem, odkud jsem vyšla a kam směřuji, jsem musela pátrat sama v sobě i minulosti. Vzpomenout si na to, za co mě chválili ve škole a co oceňovali mí kolegové v zaměstnání. Vybavit si momenty, kdy jsem se cítila úspěšná a co tento pocit způsobilo. Přemýšlet o svém vlastním sebevědomí. A taky se nebát sama sebe pochválit – u nás v České republice se totiž sebechvála moc nenosí. Už proto, že nám od malička tlučou do hlavy, že sebechvála prý smrdí. Může se to zdát banální, ale když se na ten proces hledání sama sebe dívám zpětně, vidím v něm obrovskou přidanou hodnotu. Když jsem pak totiž seděla u pohovoru, už mě nezaskočila otázka „Jaké jsou vaše silné stránky“. Věděla jsem, že jsem flexibilní, spolehlivá a dobrý člen týmu, ale také jsem věděla, že to nejsou jen slova, ale že taková opravdu jsem.
Prošly jsme s kariérní konzultantkou analýzu osobních předpokladů, testy zaměřené na profesní výkon a osobnostní zaměření. Vyšlo mi, že jsem dobrá na organizování. To bych teda řekla! :-)
A co bylo největším objevem tohoto výletu do hlubin vlastní duše a minulosti? Přišla jsem na to, že jsem kdysi hrozně ráda psala. Už jako malá holka jsem si zapisovala do deníčku trápení a radosti, na jihlavském gymplu jsem byla za literární talent. Vždyť ten sešit plný povídek a básniček musí být pořád ještě někde u našich ve sklepě! Moje konzultantka mě navedla na nápad začít zase psát. Vždyť mě to kdysi tolik bavilo a vlastně ani nevím, proč jsem přestala… Tak já to teda zkusím a povedu si blog – o tom, jaké je to chodit na kariérní poradenství a o tom, jaké to je, když člověk prochází životní změnou. Třeba to kromě radosti ze psaní mě samotní přinese i někomu ze čtenářů odvahu vyzkoušet kariérní poradenství.