Žákovské portfolio aneb mozaika zkušeností z JCMM Brno

Žákovské portfolio aneb mozaika zkušeností z JCMM Brno (projekt iKAP JMK II)

Mgr. Petra Šnepfenbergová

Cest k žákovskému portfoliu je více. Neexistuje jediná verze, ani ideální struktura žákovského portfolia. Ze spolupráce se školami zapojenými do projektu a v reakci na jejich požadavky vykrystalizovaly tyto možnosti, odkud se můžete ve škole do žákovského portfolia pustit:

Jakákoliv z cest k portfoliu nicméně vede přes koncepční zapojení vedení školy a pedagogů.

Portfolio v elektronické verzi má např. podobu:

Do žákovského portfolia patří např:

Nástup do práce není tak vzdálený, jak by se mohlo zdát, ani pro žáky na základní škole, natož na škole střední. Mnozí naši žáci už mají reálnou zkušenost z brigády a mohou případně motivovat svou zkušeností, co zaměstnavatele zajímá, jak a čím je vhodné se ve firmě prezentovat, i své spolužáky.

Kde vidí potenciál portfolia zaměstnavatelé?

Pozn: Tyto argumenty mohou posloužit jako motivace pro žáky, příp. rodiče i pedagogy, kteří se na zavedení portfolií ve škole mají podílet.   

Na závěr tipy (nejen) k žákovskému portfoliu z JCMM Brno:

V JCMM Brno aktuálně připravujeme v rámci projektu iKAP JMK II webovou aplikaci e-Portfolio, která bude součástí webu mojebudoucnost. Vize e-Portfolia byla představena na konferenci Kariérko na Moravě, kde najdete výstupy z konference (včetně workshopu Inspirace portfolii).

Průběžně můžete hledat inspiraci pro zavádění a vedení portfolií v profesní facebookové skupině pod názvem Kariérko na Moravě. Stačí se do skupiny připojit, sdílet, diskutovat a komentovat (nejen) k tématu Portfolio.

Uvažujete o zavedení či vyladění žákovského portfolia ve vaší škole? Kontaktuje nás!