Popis kurzu:
Seminář je zacílen pro orgány sociálně-právní ochrany dětí nebo neziskové organizace, které se setkávají s problematikou dítěte jako zvláště zranitelné oběti trestného činu.
Cílem semináře je upevnit povědomí pracovníků veřejné správy a neziskového sektoru v poradenství a pomoci dětské oběti trestného činu.
Obsah semináře: Zákon č. 273/2008 Sb., o Policii ČR, ve znění pozdějších předpisů: náležitosti trestního oznámení, útvary policie, spolupráce policie s obcemi a ostatními právnickými osobami, zpracovávání informací policií, podání vysvětlení, úkony trestního řízení, dokumentace. Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů (nejčetnější trestné činy páchané na dětech). Zákon č. 141/1961 Sb., trestní řád, ve znění pozdějších předpisů: přípravné řízení, postup před zahájením trestního stíhání, zahájení trestního stíhání, řízení před soudem, stížnosti a související řízení. Dále je seminář zaměřen na problematiku - zmocněnce poškozeného, opatrovníka poškozeného. Zákon č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů: děti jako zvláště zranitelné oběti, odborná pomoc obětem, právo na informace, právo na ochranu před hrozícím nebezpečím, právo na ochranu soukromí, právo na ochranu před druhotnou újmou, právo na peněžitou pomoc, registr poskytovatelů pomoci obětem trestných činů. Dítě jako oběť trestného činu - prožívání oběti, chování a jednání oběti, edukace oběti. Orgán sociálně-právní ochrany dětí ve vztahu k zranitelné oběti trestného činu (kompetence OSPOD, postavení OSPOD v rámci trestního řízení, dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů). Seminář reaguje i na poslední novely zákona o obětech trestných činů, trestní řád a trestní zákoník. Diskuse, dotazy.