Strach z budoucnosti

Pandemie Coronaviru nám obrátila životy. Více než kdy jindy si uvědomujeme, jak svobodně jsme do března 2020 žili. Asi bychom se divili, kdybychom se podívali do pomyslné křišťálové koule a viděli, co se bude dít na konci března. Příběh, který bychom viděli, by byl hodně absurdní. Dnes realita!

 

 

 

Zákaz veřejných akcí, uzavřené hranice, obchody. poskytovatelé služeb museli prakticky ze dne na den zavřít své provozovny. Nemůžeme si jen tak zajít někam na oběd, večeři, nebo jen kávu. To, co nás teď postihlo, je ztráta svobody, provázena a podržena strachem, co nás čeká v nejbližších dnech a měsících. Primárně máme strach o naše zdraví a zdraví našich blízkých. Nad tím vším je také téma strachu z budoucnosti.

Především ti, co zažili nějakou ztrátu v souvislosti s ekonomickou krizí po roce 2008, mají obavu o svá pracovní místa. Už si to jednou prožili. Strach je přirozenou součástí našich životů. Jeho míru ovlivňují naše dosavadní životní zkušenosti a celkové nastavení naší osobnosti. A co s tím? Strach může být překážkou, ale i příležitostí, na které můžeme vyrůst. Překonat sami sebe.

Začněme vést pomyslný dialog s našim strachem.

Pojmenujme svůj strach. Z čeho máme strach? Jak ten strach vypadá? Co to se mnou dělá? Kdy je menší? Jaké jsou okolnosti, když je menší? Jsou situace, kdy tam strach není? Jaké to jsou? Co se mi při tom děje? Co bych chtěl místo strachu? Co s tím můžu reálně udělat? Slouží mi k něčemu můj strach? A pokud ano, k čemu? Důležitým mezníkem může být najít si v odpovědích nějaký bod, kdy to přeci jen funguje. Mít obavu a strach je přirozenou součástí našich osobností. Jen by nás tyto strachy neměly paralyzovat. Naučme se se strachy pracovat.

Co můžete dělat, když na vás tíha strachu přichází?

Jaká činnost vás vrací do pomyslného normálu? Rozklíčujte strategie a činnosti, které vám pomáhají tyto úzkostné stavy překonat.Využijme dobu, kdy jsme mnozí nuceně zůstali doma využít smysluplně. Jaké činnosti jsem doma odkládal? Co jsem si říkal, že udělám, až bude čas? Znáte ten pocit zadostiučinění, když konečně dotáhnete staré resty a úkoly, na které během roku nezbýval nějak čas. Nebyly až tak důležité, ale kdybych je udělal, přineslo by mi to dobrý pocit. Tak teď máte jedinečnou možnost se do těchto odkládaných povinností pustit a nějak se smysluplně zaměstnat.

Zkuste to! Minimálně si můžete například s vyčištěním svých skříní a šuplíků vyčistit hlavu. Určitě při tom přijdete na jiné myšlenky a pocit z dobře udělané práce se jistě záhy dostaví. Využijte tento čas, můžete ho trávit ve svých rodinách, tudíž s lidmi, kteří jsou pro vás ti nejbližší. Jaký si to uděláte, takové to mít budete. Na závěr dne si vždy udělejte pomyslnou rekapitulaci.

 

 

Good luck!

Nevíte si rady a potřebujete podporu? Obraťte se na bezplatnou službu kariérové poradenství. V současné době poskytujeme konzultace on-line. Případně se inspirujte, jak zvládnout tuto dobu.