Zájem o kariérové poradenství CVV na Gaudeamu roste

Pro studenty, ale i pedagogy otevřel brány Gaudeamus v Brně, veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání. Veřejnost měla příležitost nahlédnout i do zákulisí univerzit a případně se inspirovat pro studium v zahraničí. Ve dnech 23. až 26. října v prostorách brněnského výstaviště ve stánku č. 1 v letošním roce otevřelo poradenskou zónu Centrum vzdělávání všem (CVV).

 

Osobní konzultace i kariérové poradenství

Velká naděje, že se do budoucna většina mladých lidí dokáže správně rozhodnout a že práce po škole nebo další vzdělávání pro ně bude zajímavé, takové poselství vnímá z konzultací během letošního veletrhu Gaudeamus kariérová poradkyně CVV Pavla Frňková.

O kariérové poradenství je velký zájem, především v individuální rovině, potvrzuje metodik dalšího vzdělávání CVV Martin Majcík s tím, že celá řada studentů a budoucích absolventů neví, kam má směřovat.

Pedagogické centrum - poradenská zóna plná inspirace

Přednášky, semináře, konzultace s odborníky z univerzit, organizací a institucí v ČR i ze zahraničí, tak vypadalo letos Pedagogické centrum. Určeno bylo především výchovným poradcům a pedagogům.

“Máme příležitost se setkat s odborníky, kteří již s námi v různých projektech spolupracují na tématu kariérového poradenství. Inspiraci ale budeme sdílet i na dálku, protože přijela řada zástupců z jiných krajů,” hodnotila velký zájem o přednášky CVV Dana Sklenářová, metodička kariérového poradenství.

“Sledujeme vývoj trhu práce, který směřuje k digitalizaci a robotizaci. Budou zanikat tradiční obory, lidé za svůj život mohou i několikrát změnit profesní zaměření,” zaznělo z úst kariérové poradkyně CVV Miluše Těthalové. Mimo jiné zmínila v přednášce i specifika jihomoravského regionu, která jsou jiná než v rámci ČR.

Inspirace zdrojů, článků a odkazů na informace, které se mohu hodit studentům v tématu svět práce, uplatnění na trhu práce nebo výběr kariéry představila i Jana Holubová z CVV, poradkyně v oblasti dalšího vzdělávání:

“Zdroje mají pomoci poradcům při práci se studenty a současně mohu prezentaci použít pedagogové přímo ve výuce,” doplnila Holubová.

Osm aspektů kariérového poradenství, jaké podoby na školách mohou mít a jakým způsobem je podpořit zase vysvětlila Pavla Frňková s tím, že od prosince otevřeme na webu CVV sekci Pro školy. Přinese on-line metodiky pro kariérové poradenství.

Zde si prohlédněte fotografie z prvního dne Gaudeamu.